01/09/2023

Weekend seniora z kulturą 2023 w NCK

Weekend seniora z kulturą 2023 w NCK

W ramach ogólnopolskiej akcji odbywającej się w dniach 29 września – 1 października 2023 serdecznie zapraszamy wszystkich seniorów do Galerii Zdzisława Beksińskiego oraz Galerii Autorskiej Jerzego Dudy-Gracza!

Specjalnie z myślą o seniorach wstęp do Galerii za symboliczne 5 zł. Godziny otwarcia: piątek – niedziela, 13.00-19.00, bilety dostępne w Kasie NCK.
Organizatorem akcji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, więcej informacji: https://www.gov.pl/web/kultura

 

Jerzy Duda-Gracz Galeria Autorska w Krakowie
Kolekcja Agaty Dudy-Gracz

Maluję wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę. Mogę żyć i pracować tylko tutaj. Gdzieś w świecie najpewniej zgłupiałbym do reszty, zmarniał i wreszcie umarł z tęsknoty. Jestem przywiązany do tego, co moje, bliskie, lokalne – i zanurzając się w polskość malarstwa, muzyki i literatury, od sarmackich trumniaków, poprzez Chopina, do Gombrowicza, próbuję ten ukochany, peryferyjny grajdoł nie tyle >podnieść do wymiaru wszech, do wymiaru kosmicznego<, ile wyrazić tak, żeby adresaci moich obrazów nie zapierali się rodzinnej ojcowizny, nie wstydzili własnej słomy w butach, swojej tubylczości i odrębności, bo są jak linie papilarne, niepowtarzalni w tym, co dobre i złe.
– Jerzy Duda-Gracz

<czytaj więcej – kliknij>

 

Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła Artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają…

Obrazy, rysunki i fotografie – łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego Artysty, już od października 2016 goszczą w Nowohuckim Centrum Kultury. Obrazy można podziwiać w Galerii Zdzisława Beksińskiego na stałej ekspozycji, fotografie i rysunki są prezentowane na wystawach czasowych.

<czytaj więcej – kliknij>