09.10.2016

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE – WEEKEND OTWARCIA

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO W KRAKOWIE – WEEKEND OTWARCIA

Od października w Nowej Hucie na stałe zagości wystawa dzieł wybitnego malarza, rzeźbiarza, rysownika i fotografa. Weekend otwarcia będzie wyjątkowym wydarzeniem na kulturalnej mapie Polski, a widzowie oprócz pełnej kolekcji (aż 250 dzieł Mistrza!) będą mogli także uczestniczyć w wyjątkowym spektaklu – przygotowanym specjalnie z myślą o otwarciu Galerii. „Kryptonim 27” w wykonaniu Art Color Balet, to próba przeniesienia na scenę wizji z fantastycznych obrazów Beksińskiego, przestrzenne uchwycenie mroku, fantazji i próba ich odczytania <kliknij tutaj>.

Oficjalne otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego dla zwiedzających nastąpi w dniach 8-9.10.2016r. W tych dniach wejście na wystawę tylko w ramach biletu na „Kryptonim 27”.

Od 10 października (poniedziałek) Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie będzie dostępna dla zwiedzających codziennie w godz. 11.00-19.00. Bilety w cenie 10/8 zł do nabycia w kasie NCK.

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do teraz!

Obrazy, rysunki i fotografie – łącznie 250 prac z prywatnej kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty, już od października 2016 roku będzie można oglądać w Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury.

Stała ekspozycja obejmować będzie 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Okazjonalnie prezentowany będzie również zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK. Szczególnie warto polecić uwadze zwiedzających fotografie, powstałe jeszcze w latach 50., gdy przez chwilę aparat fotograficzny wydawał się Beksińskiemu podstawowym narzędziem pracy, a awangarda – wyznacznikiem działań artystycznych. Z kolei zgromadzone rysunki to przegląd niemal wszystkich wątków, z jakimi spotykamy się w jego bogatej twórczości – stałych i ulotnych motywów, powracających i przemijających fascynacji. To zarazem rzadko spotykana w takiej kondensacji opowieść o doskonaleniu przez artystę warsztatu, doprowadzonego w przypadku Beksińskiego do wyjątkowego mistrzostwa.

Galeria obrazów to wystawa stała.
Fotografie i rysunki będą pokazywane podczas wystaw czasowych – pierwsza z nich będzie się odbywała w ramach otwarcia Galerii – od 7 do 19 października 2016r.

 

Plakat do pobrania:

Galeria_Beksińskiego_w_Krakowie_NCK

 

Patroni medialni:

 RK_logo tvp kultura TVP3_Krakow_podst portal_rs_adres_www_wb

Piątek, 07.10.2016, Scena NCK, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
godz. 18:00 - Kryptonim 27 - PREMIERA! - wstęp na podstawie zaproszeń
godz. 19:15 - Wernisaż wystawy - wstęp na podstawie zaproszeń

Sobota, 08.10.2016, Scena NCK, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
godz. 15:00 - 22:00 - wstęp do Galerii tylko na podstawie biletów na Kryptonim 27
godz. 18:00 - Kryptonim 27

Niedziela, 09.10.2016, Scena NCK, Galeria Zdzisława Beksińskiego w Krakowie
godz. 15:00 - 22:00 - wstęp do Galerii tylko na podstawie biletów na Kryptonim 27
godz. 18:00 - Kryptonim 27

Weekend otwarcia - 8 i 9 października - wstęp do Galerii na podstawie biletu na 'Kryptonim 27'
od 10 października Galeria czynna codziennie - 10zł (bilet normalny) / 8 zł (bilet ulgowy)

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl