24.05.2014

„Tangere”

24 maja 2014 (sobota), godz. 1800, sala 209
– spektakl na podstawie „Tanga” Sławomira Mrożka
w wykonaniu Teatru Ab Intra

„Wszystko jest nijakie. Jeżeli sami nie nadamy rzeczom jakiegoś charakteru, utoniemy w tej nijakości. Musimy stworzyć jakieś znaczenia, jeżeli ich nie ma w naturze.”

Treść „Tanga” Sławomira Mrożka stała się dla Teatru Ab Intra inspiracją do badawczego dotknięcia kondycji współczesnego człowieka, a ściślej mówiąc szeroko pojętej motywacji. Od jakich wartości oderwaliśmy się i co stanowi cel bytu?

Walka staje się słowem wiodącym, napędzającym. „Dzisiaj także, wciąż naprzód, naprzód!” To znaczy, gdzie? Nie widząc, nie słysząc, nie czując – zamknięci w formę pozornego bezpieczeństwa, chcemy poprzez wielkie zdania wypowiadane z biernego stanowiska lub zacietrzewionego chaosu, zmieniać świat. Wszyscy walczymy, ale w imię czego i z jakim gruntem? Gdzie ten cel jest? A może wojujemy w bezrefleksyjnym pędzie ku próżni?

Czy u bohaterów walką jest akt twórczy, którego podłoże stanowi zwrot ku prawdzie, czy też jest to kłamstwo zbudowane z pozornych, narzuconych pragnień ogółu, w które rozpaczliwie próbują się wpasować? Każdy z nich prowadzi swoje mniejsze i większe zmaganie.

„I coście stworzyli ? Ten burdel, gdzie nic nie funkcjonuje, bo wszystko dozwolone, gdzie nie ma ani zasad, ani wykroczeń?” woła Artur.

„Jest tylko jedna zasada: nie krępować się i robić to, na co ma się ochotę. Każdy ma prawo do własnego szczęścia” odpowiada Stomil.

Który z nich stoi bliżej prawdy? Czego należy dotknąć aby dojść do sedna?

Zapraszamy widzów do spotkania z niekonwencjonalną rodziną Stomila i być może odszukania swojej własnej prawdy.

reżyseria i adaptacja tekstu: Marlena Topolska

motywy muzyczne: Cirque du Soleil: Irna, Angel G. Villoldo: El Choclo
reżyseria światła: Artur Oczkowski
realizacja dźwięku: Artur Zapotoczny, Andrzej Mirski
grafika plakatu: Wiktoria Kwiatkowska

czas trwania: 90 min

wstęp za zaproszeniami

Informacje:
Dział Artystyczny
tel. 12 644 22 47
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl

 

Sobota, 24.05.2014