20.07.2019

Stanisław Moniuszko „Halka” – Festiwal Muzyki Polskiej

Stanisław Moniuszko „Halka” – Festiwal Muzyki Polskiej

Warszawska Halka po włosku i na instrumentach z epoki

200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, Festiwal Muzyki Polskiej uczci wykonaniem opery Halka, tym razem w odsłonie warszawskiej. Słynne dzieło zabrzmi w nietypowej wersji i wykonaniu – na instrumentach historycznych i w języku włoskim. Czteroaktowa opera zostanie zaprezentowana w odsłonie koncertowej przez Capellę Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa. Solistami będą: Yuko Naka – sopran (Halka), Jury Horodecki – tenor (Jontek), Konstantin Suchkov – baryton (Janusz), Sheva Tehoval – sopran (Zofia), Renaud Delaigue – bas (Stolnik) i Vladislav Buyalskiy – bas (Dziemba).

Moniuszko, skomponowaną przez siebie Halkę, do libretta poety Włodzimierza Wolskiego, ukończył już w 1847 roku i próbował wystawić w Warszawie. Nie doszło do tego jednak ze względu m.in. na ostre akcenty społeczne. Jest to bowiem niemal psychologiczny dramat, u podstaw którego leży konflikt społeczny – główna bohaterka to w końcu prosta góralka skrzywdzona przez szlachcica. Prawykonanie pierwszej, dwuaktowej wersji koncertowej odbyło się w Wilnie, 1 stycznia 1848 roku (wersja wileńska). Wzbogacona i poszerzona do czterech aktów opera została wystawiona 1 stycznia 1858 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Moniuszko dopisał do swego dzieła m.in. Tańce góralskie, Mazura, arię Halki Gdybym rannym słonkiem czy słynną arię Jontka Szumią jodły na gór szczycie. Premiera nowej wersji została przyjęta z ogromnym entuzjazmem, zarówno przez publiczność, jak i krytykę, stając się wielkim wydarzeniem narodowo-patriotycznym. Opera odniosła sukces również na zagranicznych scenach, wystawiono ją z powodzeniem w Pradze, gdzie dziełem dyrygował sam Bedřich Smetana (1868), a także w Moskwie (1869). Włoska wersja Halki powstała na życzenie samego Moniuszki. Tłumaczenia podjął się słynny wówczas baryton, zaprzyjaźniony z kompozytorem Achille Bonoldi (1821-1871). I choć kompozytor zaakceptował tę wersję, nigdy jednak nie miał szczęścia usłyszeć jej za życia. W 1905 operę zaprezentowano w Mediolanie.

Warszawską Halkę w wersji włoskojęzycznej usłyszymy w wykonaniu grającej na historycznych instrumentach Capelli Cracoviensis pod kierunkiem Jana Tomasza Adamusa.
W 2015 roku zespół miał okazję zaprezentować na festiwalu wileńską wersję opery Moniuszki.

Sobota, 20.07.2019, Scena NCK
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL