08.03.2024

Skaldowie – „Z całego serca życzę Ci”

Skaldowie – „Z całego serca życzę Ci”

Skaldowie na Scenie NCK – z okazji Dnia Kobiet!

Zespół Skaldowie powstał w 1965 r. i do dziś w prawie niezmienionym składzie (od stycznia 1968 r.) koncertuje i nagrywa nowe płyty. Skaldowie, to bez wątpienia fenomen w historii polskiej muzyki rozrywkowej; jedna z najbardziej oryginalnych, a zarazem najbardziej popularnych grup jaka kiedykolwiek powstała w Polsce. Zespół podczas 55-letniej działalności przedstawił tak bogaty i różnorodny repertuar, że „zaszufladkowanie” go w jednym konkretnym gatunku, wydaje się zadaniem prawie niemożliwym. W ich twórczości odnajdujemy nie tylko różne odmiany muzyki młodzieżowej (pop i rock), ale również niezwykle popularny w latach 70. rock psychodeliczny, rock progresywny, a nawet blues i jazz-rock.

Główni kompozytorzy i liderzy zespołu, Andrzej i Jacek Zielińscy, w swoich kompozycjach kreatywnie wykorzystują i przetwarzają nie tylko wspomniane wyżej gatunki muzyczne, ale często wzbogacają je o elementy muzyki góralskiej i klasycznej. W ten sposób nadają swojej twórczości swoisty, oryginalny i niepowtarzalny charakter, który sprawił, że mimo upływu lat – muzyka Skaldów nadal brzmi świeżo i porywająco. Zespół wydal ponad dwadzieścia albumów (ostatni „Taki blues” w 2019 r.), był wielokrotnie nagradzany na festiwalach w Opolu i Sopocie m.in. w 2009 r. w Opolu otrzymał Grand Prix za całokształt oraz odsłonił swoją gwiazdę na opolskiej alei gwiazd. W roku 2019 grupa otrzymała „Złotego Fryderyka” oraz „Mateusza Trójki” – nagrodę programu Trzeciego Polskiego Radia.

Dla Skaldów pisali tacy autorzy jak: Leszek Aleksander Moczulski, Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski, Andrzej Jastrzębiec-Kozłowski, Tadeusz Śliwiak, Andrzej Kuryło czy Ewa Lipska. Trudno zliczyć przeboje zespołu, bo któż nie zna takich ich hitów jak: „Cała jesteś w skowronkach”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Życzenia z całego serca”, „Wierniejsza od marzenia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach” i wiele, wiele innych.

Skaldowie wystąpią w swoim oryginalnym składzie: Andrzej Zieliński (instrumenty klawiszowe, organy Hammonda, śpiew) i Jacek Zieliński (skrzypce, trąbka, śpiew), Jerzy Tarsiński (gitara), Grzegorz Górkiewicz (instrumenty klawiszowe) i Jan Budziaszek (perkusja). 

Gość specjalny: Łukasz Lach – wokalista, instrumentalista, kompozytor i producent, lider grupy L.Stadt. Współtwórca eksperymentalnych, post-rockowych projektów Radiev, Chwasty i Almost Dead Celebrities. Jest również autorem muzyki filmowej (m.jn Pod Wiatr, Pan Samochodzik i Templariusze), a jako instrumentalista i wokalista koncertował lub nagrywał m.in. z Kasią Lins, Robertem Gawlińskim, T.Love, Melą Koteluk, Renatą Przemyk, Kielichem, Soniamiki czy Heart & Soul.

Ponadto w koncercie udział wezmą: Leszek Szczerba (saksofony) i Zespół wokalno-instrumentalny WOŁOSATKI.

 

PARTNERZY:

                      Logo mpec.krakow.pl 

Piątek, 08.03.2024, Scena NCK
godz. 18:00

Bilet rzędy I-X – 120 / 100 zł
Bilet rzędy XI-XVII - 100 / 80 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.