24/08/2021

SIŁA FOTOGRAFII 2021

SIŁA FOTOGRAFII 2021

We wrześniu i październiku w galeriach NCK obejrzeć będzie można pięć ważnych wystaw. Odległy Madagaskar w obiektywie Reginy Lipeckiej i kulturę bliskich nam Łemków utrwaloną przez Zbigniewa Podsiadłę. Już po raz czwarty w Centrum zaprezentowane zostaną najlepsze fotografie prasowe ostatniego roku czyli World Press Photo. Dodajmy jeszcze do tego zestawu wystawę zdjęć Paolo Prando „Pięćdziesiąt lat z obiektywem” i tematyczną wystawę Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wszystkie te ekspozycje prezentowane będą w ramach wydarzenia SIŁA FOTOGRAFII.

 

WORLD PRESS PHOTO 2021

Najlepsze fotografie prasowe świata po raz kolejny zobaczyć będzie można w Białej Galerii CENTRUM NCK. Na 64. edycję World Press Photo napłynęło przeszło 74 tysiące zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Wśród laureatów konkursu znaleźli się Polacy – Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski. Zdjęciem roku została fotografia duńskiego fotografa Madsa Nissena „Pierwszy uścisk” – zatrzymane w kadrze uczucia nadziei i miłości w trudnych czasach pandemii.

wystawa czynna od 10 września do 5 października, codziennie w g. 11.00-19.00
Biała Galeria CENTRUM
<czytaj więcej>

 

Regina Lipecka „Madagaskar – wyspy wyobraźni”

Wyprawa na Madagaskar od dziecka była jej marzeniem, choć wydawała się równie nierealna jak lot na Księżyc. A jednak stało się inaczej. Lata później Regina Lipecka z aparatem fotograficznym w dłoni stanęła na wyspie na końcu świata. Dziś tak opisuje swoje wrażenia z tamtej wyprawy: „Na Madagaskarze miałam wrażenie, że jestem częścią obrazu. Ze wszystkich stron otaczały mnie niezwykłe kolory. Mogłam postawić stopę na Nosy Iranja, Nosy Be, Nosy Komba, Sainte Marie, w miejscach, w które dawniej jedynie wpatrywałam się na mapie.”

wystawa czynna od 2 do 30 września, wernisaż: 2 września, g. 17.00
Czarna Galeria CENTRUM
<czytaj więcej>

 

Zbigniew Podsiadło „Łemkowyna”

Zbigniew Podsiadło – wielokrotny laureat najważniejszych polskich i zagranicznych konkursów i wystaw fotograficznych, przeniesie nas w świat kultury i tradycji Łemków. Jego zdjęcia oddają niepowtarzalny klimat tych terenów, a jednocześnie zwracają uwagę na ciężką dolę mieszkających tam ludzi. 

wystawa czynna od 2 września do 31 października, wernisaż: 2 września, g. 18.00
FOTO-GALERIA
<czytaj więcej>

 

Paolo Prando „Pięćdziesiąt lat z obiektywem”

Paolo Prando spędził ostatnie pięćdziesiąt lat z aparatem fotograficznym w dłoni. Wystawa fotografii podzielona została tematycznie i obejmuje jego długą artystyczną drogę. Zobaczymy pierwsze czarno-białe zdjęcia, migawki z życia, ważne wydarzenie historyczne
i sportowe, podróżnicze spostrzeżenia, reportaż z safari, a także portrety i fotografię podwodną. Wybór prac zamyka wyjątkowy portret Marii Teresy, żony i muzy autora, towarzyszki przygód i modelki.

wystawa czynna od 2 do 26 września, wernisaż: 8 września, g. 18.00
Złota Galeria CENTRUM
<czytaj więcej>

           

Krakowski Klub Fotograficzny „Popatrz w górę”

SIŁA FOTOGRAFII 2021 to także plenerowa wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego zlokalizowana w wyjątkowej przestrzeni – na Rynku NCK, czyli w zrewitalizowanym otoczeniu za budynkiem Centrum. „Popatrz w górę” to zbiór 30. prac fotografów, którzy uporczywie kierowali obiektywy swoich aparatów w stronę nieba, szukając tam ciekawego ułożenia obłoków, obserwując z dołu korony drzew, wyszukując architektonicznych detali, patrząc na ozdobne dachówki lub wśród liści drzew wypatrując ukrywających się zwierząt.

wystawa czynna od 8 września do 17 października
Rynek NCK
<czytaj więcej>