17/08/2017

Sezon na ogórki #11

Sezon na ogórki #11

Od blisko miesiąca – w ramach miejskiej inicjatywy „Pasieka Kraków” – na dachu NCK stoi pięć uli, a pięćdziesiąt hektarów pobliskich Łąk Nowohuckich sprawia, że pszczoły z pewnością nie narzekają na brak zajęcia. Ten niecodzienny i piękny pomysł cieszy, zwłaszcza gdy ma się na uwadze, że ten szlachetny gatunek owadów, ma się coraz gorzej. Pszczelarze w całej Polsce biją na alarm. Pszczoły padają jak muchy i w związku z tym może się zdarzyć, że niebawem zapomnimy nie tylko jak smakuje miód, ale również nasze ulubione owoce.

Wydaje się, że można by ten projekt rozwinąć i uzupełnić – zwłaszcza u nas. Zagrożonych wyginięciem zwierząt jest dużo, a gigantyczny dach Centrum daje naprawdę ogromne możliwości. Z całą pewnością znalazłoby się na nim miejsce dla wielu gatunków, które należałoby otoczyć opieką. Myślę zwłaszcza o koszatce leśnej, rzęsorku mniejszym, mroczku pozłocistym, płochaczu halnym, piekielnicy, minogu strumieniowym, ostrygojadzie zwyczajnym, smużce stepowej, strzebli błotnej, brodźcu pławnym, nagórniku zwyczajnym, traszce grzebieniastej i pardwie mszarnej.
Byłoby mądrze, szlachetnie i proekologicznie.

 

Autorem cyklu Sezon na ogórki jest:


Krzysztof Niedźwiedzki
Wieloletni pracownik NCK. A w wolnych chwilach autor i reżyser spektakli teatralnych, oraz książek dla dzieci w każdym wieku. Właściciel jamnika. Marzenie – własny jacht.