24.04.2019

Scena Piosenki Autorskiej: Marcin Skrzypczak

Scena Piosenki Autorskiej: Marcin Skrzypczak

Wystąpi:
Marcin Skrzypczak – gitara, śpiew

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Marcin Skrzypczak – śpiewający autor, kompozytor, gitarzysta. Od wczesnych lat dziecięcych pokochał sport – będąc w ostatniej klasie szkoły średniej wraz z drużyną koszykarską juniorów starszych starogardzkiej Polpharmy zdobył Mistrzostwo Polski (2001 r.). Współmiernie do rozwoju sportowego dojrzewała w Marcinie świadomość słowa i jego mocy oddziaływania na ludzi, świat. Podczas przechodzenia kilku kontuzji, będąc unieruchomionym, chwycił za sprawą starszego brata gitarę i tak rozpoczęła się jego przygoda z muzyką. W 2001 r. Skrzypczak rozpoczął studia humanistyczne na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Kończąc je mógł się już poszczycić wielkim doświadczeniem festiwalowym polskiej sceny poetyckiej, piosenki autorskiej, w końcu poezji śpiewanej. W latach 2005-2011 był laureatem (prawie wyłącznie pierwsze nagrody) większości festiwali organizowanych w Polsce – m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Poezji Śpiewanej „Poetyckie Okruchy Lata” w Grudziądzu, Piaseczyńskiego Zlotu Piosenki Różnej w Piasecznie, Ogólnopolskiego Festiwalu „Poetycka Dolina” w Warszawie, Ogólnopolskiej Giełdy Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” (za recital „Siedem grzechów głównych albo Gorzka Żołądkowa”), Festiwalu Piosenki Studenckiej „Łykend” we Wrocławiu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Wojtka Belona w Busku Zdroju, Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję – RECITAL 2011 w Siedlcach. Ponadto otrzymał – Nagrodę specjalną im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej 35. Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Studenckiej „BAZUNA” w Elblągu, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Towarzystwa „Polonia” w Monachium na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu, a także I Nagrodę i Złote Skrzydło na Festiwalu Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły” w Cisnej oraz Grand Prix „Wrzosowiska” w Kędzierzynie-Koźlu.

W 2013 r. ukazała się debiutancka CD Zmyślony, na której znajdują się zarówno nagradzane na konkursowych koncertach autorskie utwory Marcina Skrzypczaka, jak i wiersze poetów polskich, m.in. Beaty Obertyńskiej, Ewy Lipskiej, Adama Ochwanowskiego, Zbigniewa Joachimiaka czy Janusza Stanisława Pasierba.

Gra recitale tylko i wyłącznie przy akompaniamencie gitary. Mówi, że jest profesjonalnym amatorem, choć jego umiejętności wokalne i instrumentalne wydają się temu przeczyć. Jest na scenie całym sobą, całym życiem. Gdy zaczyna grać i śpiewać, jest tylko tu i teraz.

 

Środa, 24.04.2019, sala kameralna 203
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL