26.10.2023

Scena Piosenki Autorskiej: Grzegorz Tomczak

Scena Piosenki Autorskiej: Grzegorz Tomczak

Wystąpią:
Grzegorz Tomczak
– śpiew, gitara
Dawid Troczewski – fortepian

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Grzegorz Tomczak ­­– poeta, autor tekstów piosenek, bard, kompozytor, wykonawca estradowy; absolwent polonistyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; laureat głównej nagrody na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1979 r.), z którym związany jest do dziś jako członek Rady Artystycznej, oraz nagrody publiczności w koncercie „Premiery OPPA’99” w Warszawie. W 1981 wystąpił ze swoimi autorskimi piosenkami na legendarnym Festiwalu Piosenki Prawdziwej „Zakazane Piosenki” w Gdańsku. Od połowy lat osiemdziesiątych współpracował z czołówką polskiej estrady – jego piosenki znalazły się w repertuarze m.in. Maryli Rodowicz, Andrzeja Zauchy, Ryszarda Rynkowskiego, Zbigniewa Wodeckiego. Od 2003 roku współpracuje – jako autor i aktor – z kabaretem „Tey” Zenona Laskowika, z którym występował w Niemczech, Austrii, Szwecji, USA i Kanadzie.

Teksty Grzegorza Tomczaka utkane są tak misternie, że nie dostrzega się mistrzowskiego warsztatu nad słowem, rymem, rytmem. Przemawiają mądrze, ale nie mentorsko. Liryka przeplata się z czułym żartem, a całości dopełniają piękne melodie i bezpretensjonalny, szczery przekaz śpiewającego autora. Artysta wydał do tej pory sześć płyt z napisanymi przez siebie piosenkami (w tym trzy duetowe z Iwoną Loranc) oraz trzy tomiki poetyckie. Jednak najważniejszy jest zawsze – jak podkreśla – kontakt z publicznością, prezentuje więc recitale autorskie na terenie całego kraju.

 

„Dbajmy o czas” – to program złożony z autorskich piosenek Grzegorza Tomczaka. Piosenek wcześniejszych i nowszych, wczorajszych i dzisiejszych. Dbałość czas, to również dbałość o piosenki. I związane z nimi wyciszenie, by niepotrzebnie nie marnować czasu na rzeczy nieistotne. A z czasem trzeba się pogodzić. Nie trzaskać drzwiami, nie wychodzić. Najlepiej usiąść i posłuchać piosenek. Piosenek lirycznych, poetyckich, przy których można uspokoić skołatane myśli. Piosenek, które mogą być skutecznym, acz krótkotrwałym antidotum na dziwactwa tego świata, złe miłości, na potworności wojny. Piosenek, które choć na chwilę pomogą oderwać się od hałaśliwego życia i pozwolą pobyć ze słowem. Śpiewanym i mówionym. Dbając jednocześnie o czas, gdyż:

„Nigdy nie będzie tak, jak przedtem,
nigdy nie będzie tak, jak było…
A więc – dbajmy o czas!”

Czwartek, 26.10.2023, sala kameralna 203
godz. 18:00

Bilet - 25 / 20 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL