10.01.2017

Salon Literacko Muzyczny 85

Salon Literacko Muzyczny 85

 

 

Stolik Literacki „Czas nierzeczywisty” wieczór autorski Anny Pituch-Noworolskiej

Anna Pituch – Noworolska

Ukończyła studia medyczne, pracuje jako pediatra, immunolog kliniczny. Mieszka w Krakowie, który uważa za najpiękniejsze miasto Europy i dokumentuje fotografią jego piękno. Bardzo lubi podróże. Zwiedziła Włochy, Anglię i Szkocję, Finlandię, Litwę, południową Hiszpanię, Francję i Niemcy, a ostatnio Queensland w Australii. To, co najczęściej pojawia się na jej fotografiach, to architektura, najchętniej okresu średniowiecza i przyroda. W Andaluzji i Lizbonie dokumentowała sztukę świata arabskiego i stylu manuelińskiego.

Wydała tomiki:
„Bukiety czasu” (2006)
„Gotyk” (2008) (fascynacja klimatem, sztuką, obyczajami średniowiecza)
„Jesienny księżyc” (2009) (m.in. reminiscencje  podróży do Włoch)
„Wiersze rozsypane” (2012)
„Skrzynia pełna wiatru” (2014) (z reminiscencjami podróży do Australii)

Jedynym zbiorem pisanym prozą poetycką są „Gobeliny” (2011) zawierające krótkie opowiadania poświęcone kobietom, ich uczuciom, losom i roli w otaczającej je rzeczywistości. Ten zbiór jest ilustrowany przez Bartłomieja Zembaczyńskiego.

Z racji zawodu i wieku wiele miejsca w wierszach poświęca  przyrodzie, przemijaniu zarówno pór roku jak i życia, które kruche i niepewne jest jak spadająca gwiazda. Poza członkostwem w Związku Literatów Polskich jestem członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, prowadzi warsztaty poetyckie pt. „Obraz w lustrze” dla osób chorych na schizofrenię.

Anna Pituch-Noworolska

 

Stolik Muzyczny „Niby nic” recital Agnieszki Rosnerówny z udziałem Edwarda Zawilińskiego – akompaniament

Agnieszka Rosnerówna od 2000 roku związana jest z Krakowskim Kabaretem Loch Camelot, zdobywczyni nagrody publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kabaretowej O.B.O.R .A. w Poznaniu (2005 rok), występowała ze swoimi recitalami w Polsce (m.in. Teatr Bagatela w Krakowie, Teatr Piosenki we Wrocławiu, Teatr Atelier w Sopocie), jak i zagranicą (Austria, Węgry, Niemcy, Belgia, Ukraina, Tunezja). Od 2009 wraz z Edwardem Zawilińskim prowadzi Spotkania przy Czakramie w Piwnicy Gotyckiej Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Na program koncertu składają się piosenki literackie i kabaretowe do tekstów znakomitych poetów, m.in.: Wisławy Szymborskiej, Adama Ziemianina, Elżbiety Zechenter Spławińskiej, Agnieszki Grochowicz, Elżbiety Kuryło, Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej. Artystce towarzyszy na fortepianie kompozytor Edward Zawiliński oraz kwartet smyczkowy Alla Breve.

Utrzymana w dobrym „krakowskim” klimacie piosenki literackiej, wzbogacona o ciepłe brzmienie kwartetu smyczkowego „Alla Breve”, płyta pt.„Niby NiC” ukazała się w maju 2016.

Agnieszka Rosnerówna

 

Prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

90 RK logo patronat GRANAT

Wtorek, 10.01.2017, Scena NCK
godz. 18:00

Wstęp wolny

Dział Oświatowy
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: oswiatowa@nck.krakow.pl