15.03.2016

Salon Literacko Muzyczny 78

Salon Literacko Muzyczny 78

Stolik Literacki„Szczęście w czapce niewidce” wieczór autorski Józefa Barana

Stolik Muzyczny„Więcej czułości” recital Beaty Paluch

prowadzenie: Basia Stępniak-Wilk

Józef Baran

Józef Baran, urodził się w Borzęcinie, gdzie przyszedł również na świat Sławomir Mrożek (przed rokiem ukazał się tom korespondencji obydwu pisarzy pt.„Scenopis od wieczności”). Autor ponad 30 książek – zbiorów i wyborów wierszy, esejów i  dzienników. Wiersze poety zostały  przetłumaczone na wiele jezyków a osobne tomy ukazały się w USA, Rosji, Hiszpanii i w Niemczech. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich w Genewie i Nagrody Królewskiego Stołecznego Miasta Krakowa. W 2001 reprezentował poezję na Światowym Kongresie Poetów  w Sydney. Poeta obecny w polskiej poezji od 40 lat. Występował ze spotkaniami autorskimi m.in. w USA, Australii, Brazylii, Szwecji, Rosji, Niemczech i w prawie wszystkich krajach słowiańskich. Wiersze Barana znajdują się od lat w podręcznikach szkolnych, kilka z nich wykorzystano na maturach. Chętnie sięgają po nie kompozytorzy i zespoły muzyczne (m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Beata Paluch, Hanna Banaszak, Jakub Pawlak). W grudniu 2015 roku  w wyd. Zysk i S-Ka w Poznaniu ukazał się zbiór  „Szczęście w czapce niewidce” zawierający nowe utwory z lat 2009 – 2015, który poeta zaprezentuje na naszym salonie.

baran

Beata Paluch

Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Od 1984 roku występuje na scenie Narodowego Starego Teatru im. Heleny  Modrzejewskiej w Krakowie. Debiutowała w Korowodzie Schnitzlera w reżyserii Mieczysława Grąbki. Pracowała z T. Bradeckim, J. Grzegorzewskim, J. Jarockim, W. Klemmem, A. Majem, K. Orzechowskim, J. Stuhrem, A. Wajdą, M. Wojtyszką, M. Zadarą.

W jej artystycznym dorobku ważne miejsce zajmują muzyczne spektakle m.in.

Znowu ta Piaf – życie Edith Piaf opowiedziane piosenką, Szukam wiatru w polu, czyli Kalinowe noce – muzyczny spektakl o Kalinie Jędrusik, Szybka działka szczęścia – poezja, która zmienia zapach świata. Regularnie współpracuje z artystami krakowskiej Piwnicy Pod Baranami.

Uczestniczy w akcjach i koncertach charytatywnych, od lat współpracuje z fundacją Anny Dymnej Mimo wszystko.

Beata Paluch ma dar snucia opowieści, skupiania na sobie uwagi, finezyjnego podawania tekstu, a także tworzenia klimatu i to w niełatwych piosenkach. Jeśli gdzieś kiedyś państwo się dowiedzą, że Beata Paluch ma recital, proszę wejść, zasłuchać się.
Wacław Kurpiński

Inteligentna, zdolna, niezwykle pracowita, w pełni profesjonalna. Jej interpretacje charakteryzują się wnikliwą analizą materii utworów. Znajdując w nich głębię idei twórców słowa i muzyki, przedstawia nam zagadkowe, tajemnicze imaginacje ich intymnego świata. Jest niepospolitą malarką dźwiękiem i słowem. Jej warsztat onieśmiela bogactwem możliwości przeistaczania się w stu twarzowy wielobarwny witraż.  
Andrzej Zarycki

BeataPaluch

Wtorek, 15.03.2016, Scena NCK
godz. 18:00

Dział Oświatowy, pok. 201b
tel. 12 644 02 66 wew. 36
e-mail: sek@nck.krakow.pl