24.06.2018

100. Salon Literacko Muzyczny

100. Salon Literacko Muzyczny

Stolik Literacki „Pierwsza zmierzchu fala” – Basia Stępniak-Wilk i Adam Ziemianin

Rozmowy nie tylko wierszem i wiersze gości salonowych spotkań w NCK!
/Julia Bednarz – śpiew, Piotr Napierała – śpiew, fortepian – Jasiek Kusek/

Stolik Muzyczny „Miszung folk-jazz-poezja” – koncert zespołu Chwila Nieuwagi

Prowadzenie – Basia Stępniak-Wilk

 

Basia Stępniak-Wilk – śpiewająca autorka, poetka i kompozytorka; debiutowała w 1995 r. w krakowskim Lochu Camelot i w Piwnicy pod Baranami. Jej utwory zajmowały najwyższe miejsca na listach przebojów („Bombonierka”, „Wiośnie nie!”), wydała cztery autorskie płyty („O obrotach”, „Słodka chwila zmian”, „Obce kraje”, „Przywidzenia”) oraz dwa tomiki wierszy („Tyle nieba” – album z fotografiami Z. Pajewskiego, „Ponad ziemią” – z płytą z wierszami w interpretacji A. Dymnej, J. Nowickiego). W Radiu Kraków można regularnie słuchać jej autorskiej audycji „Muzyczna bombonierka”. Od 2013 r. prowadzi Salony Literacko Muzyczne w Nowohuckim Centrum Kultury.

Adam Ziemianin – poeta, pisarz, dziennikarz, autor tekstów wykonywanych m. in. przez Stare Dobre Małżeństwo, Wolną Grupę Bukowina czy zespół U Studni. Od momentu wydanie debiutanckiego tomiku „Wypogadza się nad naszym domem” z 1975 r. ukazało się blisko 30 kolejnych zbiorów wierszy. Jego poezję tłumaczono m.in. na język angielski, niemiecki, włoski. Laureat Łódzkich Wiosen Poetyckich oraz konkursu im. Jana Śpiewaka, dwukrotnie otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca – w 2006 r. za tomik poezji „Makatki”, w 2013 r. za powieść wspomnieniową „Z nogi na nogę”. W 2017 nominowany do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego za tom „Zakamarki”.

 

Chwila Nieuwagi – zespół z Rybnika, który w tworzonych przez siebie utworach łączy elementy jazzu, ballady poetyckiej i folku śląskiego w nowoczesnym wydaniu, a różnorodność tę dookreśla śląskim słowem „miszung” (harmider, rozgardiasz); grupa tworzy i gra od 2008 r., jest laureatem prestiżowych festiwali m. in. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i przeglądu YAPA w Łodzi, a także finalistą najważniejszego polskiego festiwalu folkowego Nowa Tradycja. Artyści mają w swoim dorobku trzy płyty studyjne – Niepoprawna muzyka (2011), Miszung (2013), Anieli śpiewają (2016), ich utwory znajdują się również na kilkunastu składankach. Najważniejsze jednak są dla muzyków koncerty – spotykające się zawsze z żywą reakcją publiczności. Muzyka Chwili Nieuwagi gościła już na Przystanku Woodstock, w Studio im. A. Osieckiej radiowej Trójki, w słynnym klubie Jaromíra Nohavicy Heligonka w Ostravie i na wielu innych prestiżowych scenach.

Zespół tworzą:
Martyna Czech – wokal,
Andrzej Czech – gitara,
Rafał Kierpiec – kontrabas,
Piotr Kotas – fortepian,
Bartłomiej Plewka – perkusja

 

 

Niedziela, 24.06.2018, scena plenerowa
godz. 18:00

Wstęp wolny

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: edukacja@nck.krakow.pl