04.02.2024

„Roztańczone Rodziny. Co czuje ciało?” – warsztaty dla rodzin z dziećmi

„Roztańczone Rodziny. Co czuje ciało?” – warsztaty dla rodzin z dziećmi

warsztaty ruchowe dla rodzin z dziećmi w wieku 4-6 lat

Dramaturgia warsztatu „Co czuje ciało?” opiera się na zadawaniu sobie tytułowego pytania, starając się określić relację ze sobą samym, z ciałem osoby, z którą przyszliśmy, relację do przestrzeni (ogólnej i osobistej), czasu i tempa ruchu/bezruchu, tekstury ruchu. Dodatkowo zajęcia wspierać będą bliskość opartą na wspólnych działaniach, działaniach solo oraz na wzajemnej obserwacji siebie w ruchu i we względnym bezruchu. Jedno z zadań jest także oparte na współpracy z ciałami, których nie znaliśmy wcześniej, z innymi osobami, które są na sali. Prowadząca wykorzystuje podejście oparte na creative dance, automasażu, wzajemnego masażu i praktyce w duchu Body Mind Centering oraz elementy metodyki duetu Segni Mossi.

Warsztat jest zaprojektowany w ten sposób, by dorosły i dziecko mieli swoje własne, osobne doświadczenie ruchu oraz, by wzmacniała się między nimi więź, bliskość emocjonalna i fizyczna. Pracujemy z muzyką i w ciszy, w odcinkach czasowych, w których prowadząca podąża za dynamiką grupy lub też takich, kiedy czas jest ściśle określony, dając możliwość doświadczenia „poczucia” czasu i jego ograniczeń. We wszystkich działaniach prowadząca występuje w roli liderki, która towarzyszy doświadczeniom osób na sali. Stwarza też przestrzeń na propozycje ruchu płynące od osób uczestniczących w warsztacie. Warsztat domyka możliwość zwerbalizowania swoich odczuć, ujęcia ich w słowa zapisane lub rysunki, by móc świadomie korzystać z doświadczenia swojego ciała podczas warsztatu także po jego zakończeniu.

Zachęcamy do przyjścia w stroju niekrępującym ruchów, także podczas turlanek na podłodze (możliwość skorzystania z przebieralni).
Zajęcia odbędą się na specjalnej podłodze, nie będziemy potrzebować butów.
Zajęcia zakładają uczestnictwo 1 dziecka i 1 opiekuna, jeśli chcecie przyjść z dwójką dzieci, prosimy o kontakt.

 

Monika Kiwak – magister filologii polskiej oraz wiedzy o teatrze (dramatologia) na Uniwersytecie Jagiellońskim; absolwentka Wydziału Tańca w Performers House (2009, Dania), dyplomowana instruktorka tańca współczesnego, uczestniczka certyfikowanego Kursu Body-Mind Centering® (Słowacja, Polska 2011–2015); W 2013, 2015, 2017 i 2019 roku otrzymała stypendium Alternatywnej Akademii Tańca, realizowanej przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Rezydentka Dance Move Cities (Kraków, Ryga 2013–2014). W 2017 r. odbyła wizytę studyjną i szkolenie dla pedagogów w Rzymie, dzięki wsparciu Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk. Wielokrotnie wybierana przez Andrew Morrisha do treningu solowego dla zaawansowanych tancerzy, w 2019 r. dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca była na stypendium w Szwecji. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Od 2008 do 2015 roku tańczyła w Eksperymentalnym Studio Tańca Iwony Olszowskiej, praktykując improwizację z podejściem BMC®. Gra w spektaklach dla najmłodszej widowni oraz dla dorosłych.

fot. Marcin Kucewicz

Niedziela, 04.02.2024, Studio KCC
godz. 11:00 - 12:00

Krakowskie Centrum Choreograficzne
telefon: 12 644 02 66 wew. 20
e-mail: KCC@NCK.KRAKOW.PL