06.08.2023

PRIMA – spektakl tańca współczesnego PREMIERA

PRIMA – spektakl tańca współczesnego PREMIERA

Viktor Černický

wydarzenie w ramach Krakowskiego Festiwalu Tańca

Schodząc po raz pierwszy ze sceny, Viktor Černický wciela się w choreografa i otwiera przestrzeń dla lokalnych społeczności. Heterogeniczna grupa nieprofesjonalistów, w dialogu z tancerzami o zróżnicowanym pochodzeniu i doświadczeniu, bada granice między jednostką a zbiorowością. Odchodząc radykalnie od koncepcji choreografii jako skończonej kompozycji PRIMA jest dziełem tanecznym, które wyzwala ruch, sprzyja zmienności i rozwija się na nowo za każdym razem, gdy na nią patrzymy: tu i teraz.

W dzisiejszych czasach, czasach wzajemnej separacji, PRIMA oferuje sposób na dotarcie do tego co nieznane, jak również do relacji. Jest równaniem, grą, w której wspólny rytm i indywidualne gesty stają się kolektywnym mianownikiem zmiany. Wykonawcy jeden po drugim zanurzają się w oceanie ruchu, który wykracza poza świat tańca i staje się falą informacji, raz po raz obmywając brzegi naszej percepcji. Tak jak przypływ i odpływ są drugimi krańcami tego samego zjawiska fizycznego, bycie sobą i bycie częścią całości ma sens tylko w interakcji. Jesteśmy społeczeństwem, które tworzymy. PRIMA to wielowarstwowy spektakl taneczny, w którym doświadczenie życia i ekspresja sztuki spotykają się w jednym elektryzującym momencie. Z ciszy wyłania się skromna ścieżka dźwiękowa: puls własnego oddechu, rezonans kroków, tarcie dłoni. Dla grupy ludzi, którzy w ciągu trzech dni prób tworzą wyjątkową społeczność, każdy spektakl jest ich pierwszym, premierowym.

 

Koncepcja / choreografia – Viktor Černický
Wykonawcy: Tinka Avramova, Tomáš Janypka, Lukáš Karásek, Jaro Ondruš, Monika Szpunar i grupa z lokalnej społeczności
Projekt oświetlenia – Zuzana Režná
Dramaturgia – Sodja Lotker
Doradca kostiumowy – Kasia Pol
Produkcja: ZDRUHESTRANY & Petra Hanzlíková, Tanec Praha, z.ú.
Główny koproducent: TANEC PRAHA / PONEC
Koprodukcja: Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA Festival, Cafè de las Artes Teatro, Teatrul national RaduStanca, CapoTrave/Kilowat

Niedziela, 06.08.2023, Scena NCK
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL