27.04.2014

Pokazy Premierowe Pracowni METAfizycznej

Serdecznie zapraszamy na wieczór premier Pracowni METAfizycznej, który odbędzie się 27 kwietnia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca.

Pracownia METAfizyczna STARSaki
„Ja nie znaju szto diełat”

premiera: 27 kwietnia 2014, godz. 1830
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

reżyseria: Paweł Łyskawa
ruch: Paweł Łyskawa i zespół
występują: Joanna Achinger, Renata Bobel, Olga Kalarus, Anna Pukała, Izabela Smalkowska, Daniel Załuski, Katarzyna Zopoth

„Punktem wyjścia w pracy nad spektaklem była sztuka Iwana Wyrypajewa pt. „Taniec Delhi”. Po wstępnej analizie tekstu tancerze zaczęli koncentrować się na wybranym przez siebie lub narzuconym z góry wątku, zagadnieniu, temacie, które ostatecznie zyskały wspólny mianownik narzucony przeze mnie. Obok pracy zespołowej tancerze wykonywali zadania indywidualne, często kontynuowane i rozwijane przez dłuższy czas. Nieadekwatność emocji do sytuacji, brak odpowiednich środków/narzędzi do wyrażenia uczuć, wypaczenia emocjonalne, emocjonalny patos skontrastowany z wewnętrzną pustką, wystudiowane reakcje, wyreżyserowane gesty…to materiał nad którymi pracowali tancerze, wykorzystując improwizację, studium przypadku i inne, także wymyślone przez siebie, metody. Spektakl jest dla nas próbą, zakłada otwartość na dalsze poszukiwania, nowe, także przestrzenne, interpretacje tematu”.
(Paweł Łyskawa)

Grupa STARSaków Pracowni METAfizycznej powstała z myślą o tancerzach, którzy ze względu na swoje życiowe decyzje nie mogą zawodowo związać się z tańcem, ale mimo to nadal pragną profesjonalnie rozwijać swoje taneczne umiejętności. Obok stałej pracy nad techniką tańca w wybranej grupie Pracowni METAfizycznej tancerze wspólnie z Pawłem Łyskawą pracują nad projektami artystycznymi. Obok działań ruchowych Grupa koncentruje się na pracy z tekstem, ze słowem oraz improwizacją ruchową, stanowiącą obok tekstu punkt wyjścia do budowania postaci, ale także struktur ruchowych, przenoszących tekst na poziom komunikacji niewerbalnej.
Indywidualne doświadczenie każdego z tancerzy staje się tutaj punktem wyjścia do budowania zbiorowej tożsamości grupy, która pracuje wspólnie od października 2013 roku.

Pracownia METAfizyczna
„Martwych stanie”

premiera: 27 kwietnia 2014, godz. 1830
Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

koncept i reżyseria: Paweł Łyskawa
ruch: Paweł Łyskawa i zespół
występują: Renata Bobel, Klaudia Czaja, Olga Kalarus, Joanna Małojło, Dariusz Małojło,
Anna Pukała, Agnieszka Romaszuk, Ola Krawczyk, Izabela Smkalkowska, Magdalena Warchoł

Spektakl inspirowany materiałem literackim, kontrastowo zestawionymi ze sobą – sztuką Samuela Becketta „Czekając na Godota” oraz powieścią Jerzego Kosińskiego „Wystarczy być”. Przewrotność losu, przypadek, bierność w oczekiwaniu to główne zagadnienia, którym przyglądali się twórcy spektaklu.

Pracownia METAfizyczna to stała grupa kreatywnych i zaangażowanych ludzi, którzy chcą rozwijać swój warsztat taneczny oraz aktorski. Praca w MECIE obejmuje doskonalenie techniki tańca współczesnego, a także wyrazu scenicznego, technik aktorskich oraz improwizacji. Spośród tancerzy Pracowni rekrutowani będą przyszli tancerze Krakowskiego Teatru Tańca. Pracownia realizuje także własne, niezależne produkcje sceniczne.
Opiekę artystyczną i edukacyjną nad grupą sprawują Eryk Makohon, kierownik Krakowskiego Tetaru Tańca i Krakowskiego Centrum Choreograficznego oraz Paweł Łyskawa, tancerz i menedżer Krakowskiego Teatru Tańca, absolwent Wydziału Teatru Tańca PWST w Bytomiu.
Pracownia METAfizyczna powstała we wrześniu 2010 roku, jako poszerzenie edukacyjnej działalności Krakowskiego Teatru Tańca. Dziś stanowi fundament Krakowskiego Centrum Choreograficznego w obszarze regularnej i ciągłej edukacji.

Opiekę artystyczną nad pracami objął Paweł Łyskawa.

bilety: 25 zł
rezerwacja: Biuro Organizacji Widowni
tel. 12 644 24 81, 518 766 738
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl

Niedziela, 27.04.2014