12/12/2019

Opera Nowohucka 2.0 w NCK!

Opera Nowohucka 2.0 w NCK!

Wyjątkowy projekt z okazji 70-lecia dzielnicy już 13 grudnia 2019 r. o g. 10.00 w Nowohuckim Centrum Kultury. Po koncercie organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny – spotkanie publiczności z krakowskimi działaczami pierwszej Solidarności.

W koncercie udział wezmą:
Marcin „Bzyk” Bąk – lider Wu-Hae
Antoni Dębski – basista jazzowy
Kuba Kawalec – wokalista happysad
Leszek Wójtowicz – Piwnica pod Baranami

 

Wydarzenie to połączenie wyjątkowego koncertu muzycznego oraz spotkania z przedstawicielami krakowskich działaczy Solidarności z lat 80-tych. Rok 2019 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy 30-lecie obalenia komunizmu w Polsce, jednocześnie mija 70 lat od powstania Nowej Huty. Poprzez wydarzenie „Opera Nowohucka 2.0” twórca chcą ukazać czas wspólnej, solidarnej i bezkrwawej walki o wolność i niepodległość, demokrację i prawa człowieka.

Pierwsza część wydarzenia to premierowy koncert Marcina Bzyka Bąka z projektem „Opera Nowohucka 2.0”. Na repertuar składać się będą piosenki oparte na tekstach pisanych w latach 1981-83 przez więzionych nowohuckich liderów Solidarności (Stanisława Handzlika, Edwarda Nowaka) oraz innych autorów tamtego okresu (Jacek Kaczmarski). Pod względem muzycznym będą to autorskie, współczesne wersje, które pozwolą przybliżyć młodszemu pokoleniu czas przemian, który tak znacząco wpłynął na upadek komunizmu. 

Drugą częścią wydarzenia „Opera Nowohucka 2.0” będzie panel dyskusyjny – spotkanie publiczności z krakowskimi działaczami pierwszej Solidarności. Do udziału w wydarzeniu zaproszono Stanisława Handzlika – jednego z liderów ówczesnej Solidarności w regionie, Edwarda Nowaka – współtwórcę struktur Solidarności w kombinacie, Mieczysława Gila, który przewodniczył Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność w Hucie oraz przedstawiciela młodszego pokolenia Piotra Fugiela, który współorganizował struktury młodzieżowe (Federacja Młodzieży Walczącej) w Nowej Hucie, które zajmowały się między innymi kolportażem prasy podziemnej, pisaniem haseł na murach, donoszeniem pomocy materialnej dla strajkujących hutników. Będzie to wyjątkowa okazja dla młodych widzów, aby porozmawiać  bezpośrednio z ówczesnymi uczestnikami liderami walki i poznać historię bezpośrednio od osób które w tamtych wydarzeniach nie tylko uczestniczyły, ale również inicjowały i były w centrum wydarzeń w Nowej Hucie.