15.03.2017

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – IV edycja

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – IV edycja

 

Nowohuckie Centrum Kultury, jak co roku, będzie gościło uczestników wojewódzkiego etapu konkursu Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”.

Konkurs ten różni się od innych, organizowanych w Polsce konkursów historycznych. W etapie szkolnym i wojewódzkim uczniowie rywalizują ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru. Trójka laureatów etapu wojewódzkiego wraz z opiekunem przyjeżdża do Gdańska na dwudniową wizytę studyjną. Celem spotkania jest krótki odpoczynek w Gdańsku, połączony ze zwiedzaniem miejsc historycznych, których jest tu bez liku. Chcemy również, aby uczniowie się poznali i nauczyli skutecznej autoprezentacji, która będzie im potrzebna nie tylko podczas finału, ale i w całym życiu. W Gdańsku stworzą oni wojewódzką drużynę i będą rywalizować w finale o główną nagrodę z innymi województwami – mówi prezes Fundacji. W trakcie egzaminu finałowego, oprócz odpowiedzi na wylosowane pytania ustne, będą musieli bronić przygotowanych przez siebie prezentacji multimedialnych na temat zadany wcześniej przez Komisję Konkursową. Nauczyciele laureatów IV edycji Konkursu zostaną także uhonorowani przez Organizatora. Fundacja przygotowała dla nich nagrodę pieniężną, natomiast szkoła, z której startują, otrzyma statuetkę z brązu, zaprojektowaną na potrzeby konkursu, a także dyplom gratulacyjny, podpisany przez patronów konkursu.

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Jagielloński, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony, ważne przez 3 lata, na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).

Poprzez różne, ciekawe i inspirujące realizacje edukacyjne staramy się wypromować wśród młodych ludzi modę na znajomość historii, kultury i tradycji. Mówimy im, że znajomość historii nie jest potrzebna tylko tym, którzy chcą się kształcić w tym kierunku, ale to przede wszystkim solidny fundament i kapitał na start w dorosłe życie – mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności – organizatora konkursu.

Patronaty  honorowe nad konkursem na chwilę obecną sprawują Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami Olimpiady zostali Instytut Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność”. Patronem medialnym są Program Trzeci Polskiego Radia, Radio Gdańsk oraz Onet.pl.

 

Szczegółowych informacji udzielają:
Patrycja Maria Marczuk
Dorota Kopczyńska
tel: +48 | 58 308 43 28
Fundacja Centrum Solidarności

 

Opis Olimpiady do pobrania:
opis przedsięwzięcia 2016-2017

Regulamin do pobrania:
Regulamin_Konkursu_IV_edycja

Plakat A4 do pobrania:
nabor_A4_2016

Środa, 15.03.2017, sala 2, budynek C
godz. 09:00 - etap wojewódzki