14.03.2019

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – VI edycja

Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii – VI edycja

 

VI edycja ogólnopolskiego konkursu historycznego – Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990). Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe). Nauczyciele-opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

 

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, obejmującej okres historii Polski na tle historii Europy i świata lat 1970-1990. „Historia tak, polityka nie” – to hasło, które od I edycji przyświeca realizacji Olimpiady – co wielokrotnie przypomina Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, organizatora konkursu.

 

Struktura konkursu:

Na etap szkolny komisja konkursowa przygotuje zestaw pytań podstawowych, na które odpowiedź powinien znać każdy kto kończy szkołę średnią i wkracza w dorosłe życie. Zachęcam nauczycieli do skorzystania z możliwości sprawdzenia wiedzy swoich uczniów na temat wydarzeń ludzi i miejsc, które odegrały ważną rolę w dochodzeniu Polaków do wolności. Temu właśnie służy etap szkolny konkursu.

Etap wojewódzki jest już rywalizacją na wyższym poziomie znajomości historii Polski. W jego organizacji pomagają nam partnerzy organizacyjni – jednostki samorządowe 16 województw Polski. Nowohuckie Centrum Kultury, tradycyjnie już, będzie gościło uczniów małopolskich szkół.

Przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka.

Egzamin finałowy, koncert zespołu muzycznego, pełniącego rolę ambasadora danej edycji konkursu oraz uroczysta gala odbywają się co roku w innym mieście wojewódzkim.

 

Zgłoszenia:

Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl

 

Nagrody:

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe).

Nauczyciele-opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi

 

Więcej informacji:
www.olimpiadasolidarności.pl
www.facebook.com/olimpiadasolidarnosci

Czwartek, 15.11.2018, koniec zgłoszeń do konkursu

Poniedziałek, 26.11.2018, etap szkolny

Czwartek, 14.03.2019, etap wojewódzki
godz. 09:00 - sale C02 i C03

Informacje:

Dział Edukacji
telefon: 12 644 02 66 wew. 35
e-mail: EDUKACJA@NCK.KRAKOW.PL