30.07.2019

„Nowy Jork. Prohibicja” – X Krakowskie Miniatury Teatralne

„Nowy Jork. Prohibicja” – X Krakowskie Miniatury Teatralne

 

„Nowy Jork. Prohibicja” to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.

Za spektakl odpowiada ten sam zespół realizatorów (produkcja Katarzyna Zielińska, scenariusz i reżyseria Łukasz Czuj, kierownictwo muzyczne Marcin Partyka, teksty songów Michał Chludziński, choreografia Paulina Andrzejewska), który przygotował bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle muzyczne „Berlin, czwarta rano” oraz „Sofia de Magico”.

W scenariuszu wykorzystane są zarówno autentyczne przeboje tamtych lat, jak i napisane specjalnie piosenki, nawiązujące do stylu epoki.

Nie jest to jednak wyłącznie podróż retro, lecz współczesne spojrzenie na tamte czasy i zabawa konwencją. W 20 songach poznajemy najważniejsze momenty historii Nowego Jorku w czasach prohibicji, odkrywamy świat nielegalnego biznesu, który napędzany przez mafię i gangsterów, rozwinął się w błyskawicznym tempie i zanurzamy się do wnętrza miasta grzechu. Ta opowieść staje się przewrotnym, popkulturowym moralitetem, w którym pytamy o szanse ocalenia przed zagładą. Czy miasto i jego mieszkańcy uwikłani w gęstą sieć ciemnych interesów, uwięzieni w pogoni za mrocznymi przedmiotami pożądania, jakimi stają się alkohol, pieniądz i władza, mają szansę na ocalenie? Czy miasto zginie, czy też odrodzi się i zmieni? Czy grzech okaże się ozdrowieńczą chorobą? Za tymi pytaniami kryją się lęki i wątpliwości dotyczące nas współcześnie.

 

Scenariusz i reżyseria: Łukasz Czuj

Obsada:
Katarzyna Zielińska,
Ewa Konstancja Bułhak,
Kacper Kuszewski,
Marcin Przybylski

Teksty polskie i tłumaczenia – Michał Chludziński
Scenografia i kostiumy – Maciej Chojnacki
Muzyka, aranżacje, kierownictwo muzyczne – Marcin Partyka
Choreografia – Paulina Andrzejewska-Damięcka

Zespół The Jobers:
Jacek Kita – pianino
Sebastian Feliciak – saksofon, klarnet
Daniel Orlikowski – trąbka
Piotr Filipowicz – kontrabas
Karol Domański – perkusja

 

Czas trwania: 90 minut, brak przerwy

 


Organizator – Krakowskie Forum Kultury

Wtorek, 30.07.2019, Scena NCK
godz. 19:00

Bilet - 100-130 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL