17.06.2023

Noc Teatrów 2023

Noc Teatrów 2023

Noc Teatrów 2023 w Nowohuckim Centrum Kultury to dwa wyjątkowe tytuły – „Czterdzieści” w reżyserii Barbary Bujakowskiej oraz „Nanokosmos” – spektakl autorski Teatru Ab Intra. Bezpłatne wejściówki czekają na wszystkich teatromaniaków w Kasie NCK!

g. 19.00, Studio KCC
„Czterdzieści” – spektakl teatru tańca
reżyseria – Barbara Bujakowska

Idea spektaklu narodziła się po stworzeniu przedstawienia „The voice of seniors”, które przedstawiało generację osób w podeszłym wieku (premiera odbyła się podczas 2. edycji Krakowskiego Festiwalu Tańca). Projekt opierał się na kilkunastu spotkaniach z seniorami, podczas których wspólnie z uczestnikami eksplorowane były przestrzenie wokalne, teatralne i ruchowe.

Kolejna część projektu dedykowana była dzieciom, a trzecia – jak wskazuje sam tytuł – bierze pod lupę osoby w średnim wieku. Co istotne dla całego projektu, spora część osób zaproszona do udziału w tryptyku nigdy wcześniej nie występowała na scenie, a punktem wyjścia dla wszystkich części były te same pytania zadawane uczestnikom, na które odpowiadali spontanicznie bez wcześniejszego przygotowania. Tym sposobem autorka pomysłu miała możliwość uważnego przyglądnięcia się każdej z tych grup wiekowych, koncentrując się na ich złożoności, różnorodności, problemach, radościach oraz marzenia.

W spektaklu „Czterdzieści” wykorzystano cytaty z twórczości polskich artystów: Fisza, Kury, Skubasa, Krzysztofa Kościelskiego, a także teksty filozofa Tomasza Stawiszyńskiego.

koncept , choreografia – Basia Bujakowska
montaż video, dźwięk – Marcin Janus
performance: Olga Kalarus, Paulina Majda, Monika Kiwak, Agata Jelonek, Małgorzata Werbińska, Maciej Bujakowski, Jacek Szelest, Tomasz Kowalczyk, Tomasz Pacan
autorka aranżacji piosenek, wykonanie – Paulina Majda

Spektakl „Czterdzieści” miał premierę 11 marca 2023 roku w Cricotece. Podczas Nocy Teatrów zostanie zaprezentowany publiczności po raz drugi. 

Barbara Bujakowska regularnie współpracuje z Krakowskim Centrum Choreograficznym, które było producentem kilku jej wcześniejszych spektakli: „Jestem miłością II”, Jestem miłością III” (spektakl będzie prezentowany w NCK 3 czerwca podczas Nocy Tańca) i „The voice of seniors”.

 

g. 19.00 i 20.30, studio teatralne 209
„Nanokosmos” – spektakl autorski Teatru Ab Intra
Symptomy składają się na różnorodne zaburzenia neurologiczne, wśród których występują także zaburzenia psychiczne. Mogą one narastać stopniowo lub pojawić się nagle.
Z tego względu nie można bagatelizować żadnych objawów chorób psychicznych, a każdy niepokojący objaw trzeba skonsultować z lekarzem. Wielowymiarowy, bardzo burzliwy charakter choroby, wpływający na zdolność jasnego myślenia, wyrażania emocji, relacje z innymi oraz funkcjonowanie w życiu społecznym i zawodowym sprawia, że choroba ta jest dramatem dla wielu młodych ludzi oraz ich bliskich, którzy w pełni zaangażowani w proces leczenia oraz opiekę, często sami stają się tak zwanymi „cichymi pacjentami”.

Reżyseria/scenariusz/muzyka – Nataniel Wrzeciono
Opieka reżysersko-artystyczna – Marlena Topolska
Obsada: Alicja Deja/Nataniel Wrzeciono, Alicja Chojnacka, Beata Kłaczkowska

Czas trwania spektaklu – 40 minut
Spektakl adresowany do widzów powyżej 13 r.ż.
Uprzejmie prosimy o punktualność. Po rozpoczęciu spektaklu osoby spóźnione nie będą wpuszczane do sali.

Sobota, 17.06.2023, Studio KCC
godz. 19:00

Sobota, 17.06.2023, studio teatralne 209
godz. 19:00
godz. 20:30

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL