23.07.2022

„Nieostrość widzenia” – XII Krakowskie Miniatury Teatralne

„Nieostrość widzenia” – XII Krakowskie Miniatury Teatralne

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego w Warszawie

Ewa Ziętek staje przed publicznością w niezwykłym monodramie. Spektakl to opowiedziana z bliskiej perspektywy historia Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki, łączniczki AK, która splata się na scenie z retrospekcją Ewy Ziętek na temat jej własnego życia. Widzowie stopniowo odkrywają kolejne etapy życia obu artystek, poznają ich motywacje, doświadczenia, refleksje. Opowieści na podstawie tekstu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego nie brakuje także ciepła i humoru.

Dwie aktorki, dwie artystki, dwie niezwykłe kobiety.

Na pierwszym planie Zofia. Historia jej życia to materiał na pełną pasji powieść. Jako młoda dziewczyna przyjechała do Warszawy, by zostać aktorką. Tam zastała ją wojna. Brała czynny udział w Powstaniu, podczas którego, w wyniku wybuchu, straciła wzrok. Ranna trafiła do niemieckiej niewoli. „Obozowa aktorka, wojenna gwiazda” – powiedziała o sobie z tamtych dni. Po wojnie, w szpitalu w Edynburgu poznała przyszłego męża – skrzypka Włodzimierza Bregułę, swoją wielką miłość. Relacja, którą stworzyli, dała Zofii siłę do tego, by mimo braku wzroku walczyć o swoje marzenia, wrócić na scenę i pozostać na niej do końca.

W tekście monodramu wykorzystane zostały następujące utwory: „Będziesz jedna, jedyna…” Barbary Czajkowskiej, „Prawo do sceny. Moje losy” Zofii Książek-Bregułowej, „…Któreś mi zabrał w Powstaniu. Reportaż” – praca dyplomowa Doroty Frontczak (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW), „Podróż do zielonych cieni” – film dokumentalny Alicji Schatton, „Podróż do zielonych cieni” – monodram Finna Methlinga w przekładzie Jarosława Iwaszkiewicza, sceny z „Wesela” i „Śmierci Ofelii” Stanisława Wyspiańskiego, wiersze Zofii Książek-Bregułowej oraz piosenki Hansa Weigla „Związane mam ręce”. Twórcy spektaklu dziękują Pani Iwonie Kucharskiej-Rzebko za udostępnienie praw autorskich.

 

Występuje:
Ewa Ziętek – od 20 lat związana z Teatrem Kwadrat, wcześniej ze stołecznymi teatrami: Narodowym, gdzie zagrała m.in. u Adama Hanuszkiewicza, Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Dramatycznym. Jednym z odkrywców jej talentu aktorskiego był Andrzej Wajda, który obsadził 18-letnią wówczas Ewę w roli Panny Młodej w słynnej ekranizacji „Wesela” Wyspiańskiego. W 2021 roku minęło dokładnie 50 lat od tego pierwszego ważnego wydarzenia w życiu zawodowym aktorki. Monodram „Nieostrość widzenia” stanowi także osobistą refleksję Ewy Ziętek na temat życiowych wyborów i dokonań zawodowych.

Reżyseria – Wawrzyniec Kostrzewski
Autor – Remigiusz Grzela
Asystent – Katarzyna Hendzel
Scenografia/kostiumy – Anna Adamek
Reżyseria świateł – Paulina Góral-Stykowska
Oprawa muzyczna – Piotr Łabonarski
Wizualizacje – Przemysław Żmiejko, Bartek Warzecha
Producent – Małgorzata Nejman, Damian Kinderman
Zdjęcie ilustrujące – Piotr Gamdzyk

Premiera – 9 kwietnia 2022 roku

Czas trwania spektaklu: 90 minut

 


Organizator – Krakowskie Forum Kultury

Sobota, 23.07.2022, Scena NCK
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL