30/10/2020

Nie ma nudy w… domu! #76

Nie ma nudy w… domu! #76

Jeśli podczas przebywania w czterech kątach dopadnie Was nuda… POMOŻEMY!
Kulturalnych propozycji mamy moc – dzisiaj: RAPORT KULTURA
Trzymajcie się zdrowo!

RAPORT KULTURA. Pierwsza do zamknięcia, ostatnia do otwarcia. Kultura w czasie pandemii Covid-19

W ramach Open Eyes Economy Summit, przedsięwzięcia Fundacji GAP, w marcu bieżącego roku zainicjowane zostały prace ośmiu eksperckich zespołów. Ich zadaniem było wskazywanie najważniejszych i najpilniejszych problemów, które pojawiały się w związku z pandemią COVID-19 w różnych dziedzinach życia oraz rekomendowanie konkretnych działań. Opracowania,
pełniące funkcję alertów i tak właśnie nazwane, publikowane były zwykle raz w tygodniu (wszystkie Alerty są dostępne na stronie www.oees.pl/dobrzewiedziec).
Zespół Alertu Kultura przygotował 10 opracowań:
1. Pierwsza do wygaszenia, ostatnia do wybudzenia
2. Drożdże, bez których ciasto kultury nie wyrośnie
3. Instytucje kultury
4. Prawo autorskie i kultura w sieci
5. Status artysty
6. Festiwale w czasie pandemii
7. Krajobraz miast historycznych
8. Alert dla książki
9. Edukacja kulturowa
10. Kadry kultury
Pandemia COVID-19 z dnia na dzień zaburzyła skomplikowany system tworzenia i korzystania z kultury. Zawieszono wydarzenia, zamknięto teatry, odwołano premiery operowe i festiwale. Zmieniło to sytuację zarówno ludzi pracujących w sektorze kultury i sektorach powiązanych, jak i odbiorców różnorodnych form działalności kulturalnej, w szczególności sztuk performatywnych. Sektor został wyłączony równie drastycznie, jak turystyka, hotelarstwo, gastronomia czy transport. Instytucje, organizacje pozarządowe, agencje kreatywne i przedsiębiorstwa utraciły dopływ pieniędzy.

CZYTAJ RAPORT <kliknij>