06/06/2023

NH FEST // Sztuki wizualne

NH FEST // Sztuki wizualne

Przez dwa letnie miesiące Nowohuckie Centrum Kultury będzie działać. Pełną parą. Sześć koncertów na plenerowej scenie, pięć spektakli w ramach Krakowskich Miniatur Teatralnych, roztańczony tydzień, czyli Krakowski Festiwal Tańca i… Ważnym punktem letniego programu będą również sztuki wizualne. Zapraszamy w różne jej obszary.

Proponujemy malarskie poszukiwania własnej tożsamości, o których tak pisze autor prac Jacek Jasiniak: Twórczość jest dla mnie sposobem odkrywania prawdy o sobie i świecie. W malarstwie koncentruję się głównie na subiektywnych odczuciach, łącząc różne materiały i techniki, by w jak najbardziej bezpośredni i szczery sposób przekazać wieloznaczną treść – „Przesilenie”.
Dość rzadkim zjawiskiem artystycznym jest tzw. sztuka kinetyczna. Terminem tym określa się rzeźby, obiekty i instalacje, których integralną częścią jest ruch wywołany mechanicznie, ręcznie lub przez siły natury – Piotr Bożyk „Zachwyt”.

Pod otwartym niebem Rynku NCK fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym zaprezentują kolejną ekspozycję z cyklu obrazującego żywioły świata. Tym razem będą to – „Cztery żywioły – ogień”.

Jeżeli ktoś chciałby sprawdzić co ciekawego działo się przez ostatni rok w plastycznych i graficznych pracowniach NCK, nadarzy się ku temu okazja. Zapraszamy na wystawę prac uczestników zajęć. Malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, papieroplastyka i origami – słowem wszystko to, czym mogą się pochwalić mali i nieco starsi twórcy.

Proponujemy też wystawę bardzo adekwatną do pory roku. Fotograficzny zapis podróżniczej pasji – niezwykłe miejsca, krajobrazowa różnorodność i piękno uchwycone w precyzyjnych kadrach – Bożena Pochopień „Wakacje z przyrodą”.

Kolejna wystawa – organizowana z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika – składa się z dziesięciu obiektów nawiązujących kształtem do starych przyrządów nawigacyjnych i wczesnych przedstawień globu. Wielościenne bryły z kolażem starych rycin przedstawiają wizualizację układu słonecznego utkaną z ciał niebieskich – Krzesimir Wiater „55 Canciri A”

O swojej wystawie „Fotografie z podróży do Krakowa 1984 – 2017. Retrospektywa” tak opowiada Walter Müller-Kalthöner – Pokazuję na niej wspomnienia z wizyt w Krakowie, osobiste fotograficzne impresje, które powstawały w latach 1984 -2017. Tymi zdjęciami pragnę oficjalnie pożegnać się z dyrektorem i zespołem Nowohuckiego Centrum Kultury. Jestem jednak pewien, że nie jest to moja ostatnia podróż do Krakowa.

Niezmiennie i od lat zapraszamy również do naszych dwóch stałych galerii, w których można podziwiać prace Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza.

Latem NAKRĘCAMY KULTURĘ – również wizualnie: 

JACEK JASINIAK „Przesilenie” – malarstwo
2 czerwca – 17 lipca przedłużona do 20 sierpnia, Czarna Galeria CENTRUM

PIOTR BOŻYK „Zachwyt” – obiekty kinetyczne
13 czerwca – 26 lipca przedłużona do 20 sierpnia, Biała Galeria CENTRUM

KRAKOWSKI KLUB FOTOGRAFICZNY „Cztery żywioły – ogień” – wystawa plenerowa
15 czerwca – 30 lipca, Rynek NCK

PRACOWNIE PLASTYCZNE NCK – grafika, rysunek, malarstwo
28 czerwca-31 sierpnia, Szara Galeria CENTRUM

BOŻENA POCHOPIEŃ „Wakacje z przyrodą” – wystawa fotografii
29 czerwca – 3 września, FOTO-GALERIA

KRZESIMIR WIATER „55 Cancri A” – obiekty rzeźbiarskie
3 lipca-31 sierpnia, Czarna Galeria CENTRUM
wernisaż – 3 lipca (poniedziałek) g. 18.00

WALTER MÜLLER-KALTHÖNER „Fotografie z podróży do Krakowa 1984 – 2017. Retrospektywa”
5-31 lipca, Złota Galeria CENTRUM
wernisaż – 5 lipca (środa), g. 17.00

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO Kolekcja Anny i Piotra Dmochowskich
stała wystawa malarstwa
czwartek – niedziela, 13.00-19.00

JERZY DUDA-GRACZ – GALERIA AUTORSKA Kolekcja Agaty Dudy-Gracz
stała wystawa malarstwa, rysunku i grafiki
czwartek – niedziela, 13.00-19.00