26/11/2020

„Naturgemälde” nagrodzone!

„Naturgemälde” nagrodzone!

Nagroda specjalna 9. edycji Konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego powędrowała do twórców spektaklu wyprodukowanego przez Nowohuckie Centrum Kultury w ramach Krakowskiego Centrum Choreograficznego – Marty Wołowiec, Moniki Węgrzynowicz, Marcina Janusa, Grzegorza Kaliszuka.

Teatr zajmuje jedno z ważniejszych miejsc w polityce kulturalnej Krakowa. Formą docenienia i promocji pracy i osiągnięć krakowskich artystów, twórców teatru i zespołów teatralnych jest ustanowiona w 2011 roku przez Radę Miasta Krakowa specjalna nagroda dedykowana zjawiskom i wydarzeniom teatralnym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji jest Kraków. Patronem konkursu jest Stanisław Wyspiański – poeta i dramaturg, scenograf, inscenizator i reformator teatru.

Pełna lista laureatów:
https://www.krakow.pl/aktualnosci/244621,33,komunikat,znamy_laureatow_konkursu_o_nagrode_teatralna_im__wyspianskiego.html

 

Naturgemälde

ruch: Marta Wołowiec, Monika Węgrzynowicz
dźwięk: Marcin Janus
multimedia: Grzegorz Kaliszuk

premiera: 22.11.2019
producent: Krakowskie Centrum Choreograficzne – Nowohuckie Centrum Kultury
czas trwania: ok. 45 min

Przedstawienie to performance ruchowy wtopiony w instalację multimedialną, nawiązujący do opisu natury Alexandra von Humboldta – Naturgemälde. Tytułowe „Naturgemälde to nieprzetłumaczalny niemiecki termin, który może oznaczać „malowanie natury”, ale implikuje też poczucie jedności lub całości. Naturgemälde było ilustracją przedstawiającą Chimbarozo – wygasły wulkan w Andach, który wtedy uważano za najwyższy szczyt świata. To jakby przekrój tej góry z wypisanymi wszystkimi nazwami roślin i zwierząt, które występują na określonej wysokości”*.

fot. Klaudyna Schubert