03.09.2016

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Narodowe Czytanie „Quo vadis”

Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

To już piąta edycja akcji mającej na celu propagowanie polskiej literatury, a także przyczyniającej się do wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce. W tym roku wybór padł na powieść Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  XIX wieczna powieść ukazuje wątek miłosny, na tle dramatycznych wydarzeń historycznych schyłku Cesarstwa Rzymskiego i rosnącej siły wpływu religii chrześcijańskiej w Europie.  Galeria postaci stworzonych przez Henryka Sienkiewicza, mówi nam nie tylko o minionych czasach, ale także niesie uniwersalne i wciąż aktualne problemy i zagadnienia.

W ramach wydarzenia  na Placu Centralnym  odbędzie się happening zorganizowany przez aktorów Teatru Ab Intra, Teatru Ancymon, Teatru Empiryk  działających w Nowohuckim Centrum Kultury. W przestrzeni publicznej miasta greckie posągi ożyją, a z ich ust popłynie melodia pięknej prozy Henryka Sienkiewicza.

Mamy nadzieję, że takie działanie przyczyni się do szerszego rozpropagowania idei czytania wielkich klasyków polskiej literatury i  skłoni też do włączenia się  w akcję i przeczytania swojego ulubionego fragmentu powieści na żywo.

Zapraszamy!!!

 

A tak w zeszłym roku, mieszkańcy Nowej Huty włączyli się w Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

https://www.youtube.com/watch?v=9RLZ-e24cq8

Sobota, 03.09.2016, Plac Centralny
godz. 12:00

Dział Artystyczny, pok. 113
telefon: 12 644 02 66 wew. 10
e-mail: artystyczny@nck.krakow.pl