08.02.2024

Najpiękniejsze Piosenki: Lata dwudzieste, lata trzydzieste…

Najpiękniejsze Piosenki: Lata dwudzieste, lata trzydzieste…

Wystąpią:
Łukasz Jemioła
– śpiew, gitara
Urszula Czerniak – kontrabas
Michał Iwanek – fortepian

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste…”, to kolekcja polskich przebojów dwudziestolecia międzywojennego – okresu, w którym nasza muzyka rozrywkowa z powodzeniem konkurowała z ówczesną produkcją światową. Wystarczy wspomnieć nazwiska Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego. Łukasz Jemioła z zespołem zaprezentuje nam zarówno pogodne, jak i pełne nostalgii oblicze piosenki przedwojennej; bo czym by było to wspomnienie bez ognistych tang, płomiennych songów o namiętnościach i zdradach, nastrojowych ballad, a z drugiej strony – bez żartobliwych, niekiedy nieco frywolnych opowiastek. Zabrzmią więc utwory „Już nigdy”, „Już nie zapomnisz mnie”, ale też „Ach, Ludwiko” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.

Koncert prowadzi Łukasz Jemioła, od prawie 20 lat związany z piosenkami retro, znany z żywiołowego i spontanicznego kontaktu z publicznością, laureat m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro.

Znakomite interpretacje wokalisty i jego niepowtarzalne sceniczne emploi oraz interesujące aranżacje i utalentowani instrumentaliści – wszystko to składa się na piękną opowieść o czasach przedwojennej elegancji i wykwintnej rozrywki.

 

Łukasz Jemioła – wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, jako gitarzysta swobodnie korzysta z efektownej techniki fingerpicking.

Łukasz Jemioła jest między innymi laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia (w kategorii muzyka), I nagrody na Grechuta Festiwal w 2014 r., głównej nagrody na 45. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie w 2009 r., nagrody za najlepszy recital z piosenkami retro na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro w Warszawie w 2015 r., I nagrody Festiwalu Piosenki Filmowej w Toruniu w 2012 r., dwukrotnie otrzymał też Grand Prix na Festiwalu OSPA w Ostrołęce.

Na swoim koncie ma liczne realizacje telewizyjne dla TVP, TVN, POLSAT, w ramach Sopot Top Hits Festiwal, X-Factor, Mrągowo i in.

W ciągu 15 lat pracy scenicznej dał setki koncertów na terenie całej Polski oraz w Austrii, Estonii, Słowacji i na Ukrainie. 

Artysta ma w dorobku płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, płytę „Kraina Łagodności vol. 3” oraz współtworzoną z Wojciechem Malajkatem CD „Tańcobajki. Kot w butach”.

Łukasz Jemioła jako wokalista wielokrotnie współpracował z laureatem Nagrody Grammy Włodkiem Pawlikiem, z którym współtworzył projekty: „Wieczorem” (z muzyką do poezji Józefa Czechowicza), „Mów spokojniej” (z poezją Adama Zagajewskiego), a także jazz-rockową kantatę „Myśląc Ojczyzna”.

Łukasz Jemioła występował także z najwybitniejszymi artystami polskiej sceny – Marylą Rodowicz, Januszem Radkiem, Arturem Andrusem, Andrzejem Lampertem, Margaret, Piotrem Bałtroczykiem, Piotrem Fronczewskim, Małgorzatą Kożuchowską, Maciejem Zakościelnym, Maciejem Miecznikowskim, zespołem Anawa Marka Grechuty.

Czwartek, 08.02.2024, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.