19.01.2023

Najpiękniejsze Piosenki: Dalida

Najpiękniejsze Piosenki: Dalida

Występują:
Justyna Bacz – śpiew, tłumaczenia piosenek, scenariusz
Mariusz Dubrawski – fortepian, aranżacje
Maciej Kopczyński – gitary
Wojciech Ruciński – gitara basowa
Grzegorz Poliszak – perkusja

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

DALIDA, właściwie – Iolanda Cristina Gigliotti (ur. 17.01.1933 – zm. 3.01.1987) – piosenkarka, ikona piosenki francuskiej, także aktorka i modelka; córka Włochów, choć urodziła się w Kairze; Być może owo przenikanie się różnych kultur, w których wyrosła, sprawiło, że stała się ambasadorką wielokulturowości. Śpiewała w wielu językach (francuskim, włoskim, hiszpańskim, flamandzkim, niemieckim, angielskim, hebrajskim i arabskim), niosąc zawsze przesłanie miłości. Jej kariera, zapoczątkowana w Egipcie, rozwinęła się we Francji, gdzie artystka przyjechała w wieku lat 21, szybko przerodziła się w wielki światowy sukces. Dalida nagrała ok. 2000 piosenek, zdobyła 70 złotych płyt i wiele prestiżowych nagród. W 1981 roku została uhonorowana specjalnie dla niej utworzoną Diamentową Płytą za 25 lat sukcesów. Jej głos określany bywa jako mezzosopran o skali trzech oktaw i ciemnej barwie, ale w pamięci słuchaczy pozostaje też niezwykła uroda artystki i jej sceniczna osobowość. W zawodowym życiu czuła się absolutnie spełniona, w życiu osobistym wciąż jednak poszukiwała szczęścia i prawdziwej miłości. Nie mogąc udźwignąć ciężaru samotności 3 maja 1987 roku zdecydowała o swoim losie…

Recital Justyny Bacz „Najpiękniejsze piosenki – Dalida” w 90-tą rocznicę urodzin Gwiazdy
Program koncertu to opowieść o życiu Dalidy, opowieść, którą tworzą najpiękniejsze i najważniejsze utwory z repertuaru Gwiazdy. Justyna Bacz śpiewa je w kilku językach: francuskim, polskim (we własnych tłumaczeniach), włoskim, hiszpańskim i arabskim. To piosenki o miłości – pragnieniu, spełnieniu, rozstaniu… Usłyszymy słynne przeboje takie jak „Gigi l’ Amoroso”, „Paroles, paroles” czy „Besame mucho”. Całość utrzymana w konwencji spektaklu muzycznego, w który wpleciony został poetycki komentarz odnoszący się do życia Dalidy.

Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, autorka tłumaczeń piosenek z języka francuskiego i rosyjskiego, laureatka licznych festiwali piosenki, m.in. Festiwalu „Dni Georges’a Brassensa” („Journées Georges Brassens”) w Paryżu, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, Przeglądu Piosenek G. Brassensa w Poznaniu. W 2018 r. została odznaczona Kawalerskim Orderem Sztuki i Literatury nadawanym przez Ministerstwo Kultury Republiki Francuskiej za promowanie kultury francuskiej w Polsce. W 2020 r. otrzymała Grand Prix francuskiego stowarzyszenia „Les Amis de Georges” za kobiecą interpretację utworów Georges’a Brassensa. Jest autorką spektakli muzycznych „Dalida – pieśń miłości – chant d’amour” oraz „Femmes, czyli kobiety”, prezentowanych w Teatrze Kamienica w Warszawie. Nagrała osiem albumów, głównie poświęconych piosence francuskiej, w tym CD Brassens mon amour i CD Dalida- pieśń miłości. Koncert w Polskim Radiu Lublin. W 2021 ukazała się płyta z autorskimi, polskimi piosenkami Justyny Bacz dla dzieci, CD Kocham świat – Justyna Bacz dzieciom.
Justyna Bacz zachwyca swoich słuchaczy nie tylko znakomitymi interpretacjami piosenek, ale również szykiem i kulturą sceniczną, a jej opowieści o historii poszczególnych utworów są dodatkowym walorem koncertów. Artystka współpracuje ze znakomitymi muzykami w Polsce i za granicą.

Mariusz Dubrawski – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej (dziś Uniwersytetu Muzycznego) im. Fryderyka Chopina w Warszawie i wieloletni wykładowca tej uczelni. Laureat m.in. nagrody w Konkursie Pianistów Muzyki Rozrywkowej w 2006 r. Jest autorem muzyki teatralnej, oratoryjnej i rozrywkowej. Współpracował i współpracuje z czołówką polskich artystów m.in. Stanem Borysem, Zbigniewem Wodeckim oraz Ireną Santor – jako pianista i kierownik muzyczny zespołu towarzyszącego Artystce.

Wojciech Ruciński – basista, kontrabasista, muzyk sesyjny i koncertujący. Jego zainteresowania muzyczne obejmują różnorodne style muzyczne. Współpracuje m.in. z Marylą Rodowicz, Januszem Stokłosą, Ireną Santor, Katarzyną Groniec i wieloma innymi artystami.

Grzegorz Poliszak – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał m.in.: z Olgą Bończyk, Ewą Urygą oraz zespołami „The Tribe”, „Trebunie Tutki” i „Jazgot”. Współpracował bądź współpracuje z takimi artystami, jak: Halina Frąckowiak, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiliański, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki, Natasza Urbańska, Edyta Górniak, Krzysztof Herdzin, Jorgos Skolias, i innymi.

Maciej Kopczyński – gitarzysta, absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego działalność artystyczna obejmuje udział w projektach w obszarze muzyki klasycznej, tanga, jazzowej oraz rockowej. Zajmuje się również kompozycją i produkcją muzyczną we własnych projektach związanych z muzyką elektroniczną. Obecnie występuje na scenie Teatru Rampa oraz Teatru Dramatycznego.

Czwartek, 19.01.2023, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL