21.08.2021

Najpiękniejsze Piosenki: Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus

Najpiękniejsze Piosenki: Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus

Wystąpią:
Grzegorz Bukała – śpiew, gitara
z zespołem Wały Jagiellońskie Plus

Zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

 

Wały Jagiellońskie (pełna nazwa Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat „Wały Jagiellońskie”) – kabaret i zespół muzyczny, założony w Gdańsku w 1977 r., działający do 1998 r., potem kilkakrotnie reaktywowany w różnych składach. Pierwsze laury zespołu to główna nagroda na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (za śpiewaną przez Grzegorza Bukałę piosenkę „Wariacje na temat skrzypka Hercowicza”, muz. i sł. G. Bukała) i wyróżnienie dla Rudolfa Schubertha tamże w 1978 r., a także nagroda dziennikarzy na festiwalu w Opolu. Świetne literacko, ironiczne, niekiedy refleksyjne teksty, opisujące rzeczywistość PRL-u oraz niebanalne satyryczne piosenki i ich kolorowe prezentacje rozświetlały szarość tamtych czasów. Zespół zawsze wieloosobowy, „wieloinstrumentalny”, zarażający energią, dostarczający słuchaczom rozrywki na najwyższym poziomie, ale nie stroniący od poważnych tematów. Pierwsza płyta, wydana w roku 1981 nosiła znamienny tytuł „Etykieta zastępcza”.

 

W Krakówku zawsze było nam jak w domu, zwłaszcza gdy w stanie wojennym otrzymaliśmy zakaz występów w rodzinnym Gdańsku i okolicach, a ukochana Terenia Poprawowa przygarnęła nas pod swe opiekuńcze skrzydła i staliśmy się „Galicyjskimi Dżezistami”.
Zawsze jednak rolę lidera i artystycznego „spirytus movens” zespołu pełniłem ja – Grzegorz Bukała. To był dobry czas. W trakcie 13 lat trwania wykonaliśmy ponad 2 500 koncertów w kraju i poza, nagraliśmy trzy tak zwane „longpleje”, które sprzedały się w ponad milionowym nakładzie, zdobyliśmy parę cenionych nagród, w tym te najważniejsze – w Krakowie i Opolu. Po moim odejściu (zmęczenie materiału) zespół zakończył swój żywot. Ale wróciłem. Najpierw z pierwszą, nominowaną do Fryderyków ‚2009, autorską płytą „Pocztówki z Macondo”, 
potem koncertując tu i ówdzie z zaprzyjaźnionymi muzykami, aż dojrzałem do reaktywowania szyldu sprzed lat. Koncert, który jako „Grzegorz Bukała & Wały Jagiellońskie +” zagramy w środę18 marca w NCK, będzie autorskim recitalem, zatytułowanym „Było sobie życie, czyli rozważania nad niedopitą szklanką”. Zagramy w nim nawiększe hiciory Wałów sprzed lat (autorstwa Rudiego też), kilka przepięknych piosenek z „Pocztówek” i te najnowsze, też całkiem, całkiem, szykowane na kolejną płytę.
Chcecie skonfrontować „dawnych wspomnień czar” z realem A.D. 2021?
Wpadnijcie, serdecznie zapraszamy!
A w najnowszym wcieleniu „Wałów” będą mi towarzyszyć:
Adam Pako Budziński – gitarzysta uniwersalny
Wojtek Dżaco Sokołowski – gitarzysta basista
Adam Skrzyński-Paszkowicz – pałker
Andrzej Kwiatkowski – akordeon
Będzie więc kogo i czego (to już moja broszka) posłuchać.

– Grzegorz Bukała

 

 

 

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

Sobota, 21.08.2021, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL