27/06/2016

Wiwat Tarabuła! Wiwat II Grupa Krakowska!

Wiwat Tarabuła! Wiwat II Grupa Krakowska!

Zeszłoroczna wystawa “Janusz Tarabuła i II Grupa Krakowska” została wyróżniona Nagrodą im. Witolda Wojtkiewicza – przyznawaną co roku za najlepszą krakowską wystawę malarstwa, grafiki lub rysunku przez Zarząd Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Nagroda, która ma upamiętniać młodopolskiego malarza i satyryka jest przyznawana od 1997r., a na liście laureatów znaleźć można tak wybitne postaci jak Janina Kraupe-Świderska czy Jerzy Nowosielski. W skład Jury wchodzą historycy i krytycy sztuki, artyści oraz dziennikarze.

Kuratorami wydarzenia byli Joanna Gościej-Lewińska i profesor Jan Tutaj, a zostało ono zorganizowane w ramach wspólnego projektu Nowohuckiego Centrum Kultury, Akademii Sztuk Pięknych i Agencji Artystycznej GAP “Przestrzeń dla sztuki” – cyklu wystaw współczesnego  malarstwa polskiego. Na wystawie oprócz dzieł Janusza Tarabuły można było także podziwiać obrazy Tadeusza Kantora, Janiny Kraupe, Juliana Jończyka, Wojciecha Krakowskiego, Alfreda Lenica, Adama Marczyńskiego, Jadwigi Maziarskiej, Jonasza Sterna, Witolda Urbanowicza, Danuty Urbanowicz i Jerzego Wrońskiego.

Janusz Tarabuła, absolwent i pedagog krakowskiej ASP, tworzy klarowne, rygorystyczne kompozycje, które pozwalają odbiorcy na wniknięcie do plastycznego, wewnętrznego świata i rozsmakowanie się w geometrycznych, surowych środkach przekazu. II Grupa Krakowska to wspólnota artystów o bardzo indywidualnym obliczu,  która powstała 1957r. i nigdy się nie rozwiązała!

Unikatowy katalog oraz plakat do nabycia w kasie NCK.

wyborcza.pl: Wystawa prac Janusza Tarabuły artystycznym wydarzeniem roku