14.02.2017

Miłość Don Perlimplina – Teatr Ab Intra

Miłość Don Perlimplina – Teatr Ab Intra

na podstawie dramatu „Miłość don Perlimplina do Belisy w jego ogrodzie” Federica Garcii Lorki – wieczór walentynkowy

 

Perlimplin to starzejącym się kawalerem, który nigdy nie zaznał romantycznego uczucia. Pierwsze etapy swojego życia dzielił z matką. Po jej śmierci zaopiekowała się nim Marcolfa – bezgranicznie mu oddana służąca. Sąsiedztwem tej pary jest panna na wydaniu – temperamentna Belisa, mieszkająca wraz z matką. Marcolfa i matka Belisy czując się głosem rozsądku doprowadzają do zawarcia małżeństwa swoich podopiecznych.

Te pospolite wątki nie są jednak istotą opowieści. Widz wchodzi w wewnętrzny świat ludzi poszukujących uczucia najwyższego – miłości, a w niej namiętności, intymności,  zaangażowania i wzajemności. W dziewiczych ciałach i duszach małżonków, jako pierwsza budzi się namiętność. Na dalszej drodze ku odwzajemnieniu miłości wkraczamy w obsesyjny umysł mężczyzny, który wikła swą młodziutką żonę w karkołomny eksperyment.

W onirycznym, zmysłowym ogrodzie Perlimplina widzowie stają się świadkami konsekwencji wypierania potrzeb, manipulacji, braku akceptacji, iluzorycznych lęków, paraliżującej nieśmiałości i mocy cielesnej żądzy. Wewnętrznej przemianie człowieka stawia odbiorcę przed próbą odpowiedzi na pytania o wolną wolę i determinizm ludzkiego losu.

Spektakl adresowany do wszystkich, którzy cenią sobie w teatrze metafizyczną atmosferę z nutą komizmu oraz emocjonalność i szczerość przekazu. To wszystko prowadzi nas do przeżycia katharsis.

 

Reżyseria: Marlena Topolska

Wtorek, 14.02.2017, studio teatralne 209
godz. 19:00

Bilet - 15 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl