27.03.2017

Międzynarodowy Dzień Teatru w NCK – „Miłość Don Perlimplina” i „Piaskownica”

Międzynarodowy Dzień Teatru w NCK – „Miłość Don Perlimplina” i „Piaskownica”

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru uczcimy dwoma spektaklami Teatru Ab Intra.

„Miłość Don Perlimplina”
na podstawie dramatu „Miłość don Perlimplina do Belisy w jego ogrodzie” Federica Garcii Lorki

Perlimplin to starzejącym się kawalerem, który nigdy nie zaznał romantycznego uczucia. Pierwsze etapy swojego życia dzielił z matką. Po jej śmierci zaopiekowała się nim Marcolfa – bezgranicznie mu oddana służąca. Sąsiedztwem tej pary jest panna na wydaniu – temperamentna Belisa, mieszkająca wraz z matką. Marcolfa i matka Belisy czując się głosem rozsądku doprowadzają do zawarcia małżeństwa swoich podopiecznych.

Te pospolite wątki nie są jednak istotą opowieści. Widz wchodzi w wewnętrzny świat ludzi poszukujących uczucia najwyższego – miłości, a w niej namiętności, intymności,  zaangażowania i wzajemności. W dziewiczych ciałach i duszach małżonków, jako pierwsza budzi się namiętność. Na dalszej drodze ku odwzajemnieniu miłości wkraczamy w obsesyjny umysł mężczyzny, który wikła swą młodziutką żonę w karkołomny eksperyment.

W onirycznym, zmysłowym ogrodzie Perlimplina widzowie stają się świadkami konsekwencji wypierania potrzeb, manipulacji, braku akceptacji, iluzorycznych lęków, paraliżującej nieśmiałości i mocy cielesnej żądzy. Wewnętrznej przemianie człowieka stawia odbiorcę przed próbą odpowiedzi na pytania o wolną wolę i determinizm ludzkiego losu.

Spektakl adresowany do wszystkich, którzy cenią sobie w teatrze metafizyczną atmosferę z nutą komizmu oraz emocjonalność i szczerość przekazu. To wszystko prowadzi nas do przeżycia katharsis.

Reżyseria: Marlena Topolska


„Piaskownica”
spektakl według dramatu Michała Walczaka

Ona i on w piaskownicy. On zajmuje się samochodem i figurką Batmana, ona – lalką. Próba wspólnej zabawy kończy się kłótnią. Ona grozi, że pójdzie do innej piaskownicy. On stara się jej zaimponować i zjada dżdżownicę, co ona kwituje słowem „idiota!”. Wbrew pozorom Piaskownica Michała Walczaka nie jest sztuką o dzieciach i dla dzieci. To przede wszystkim opowieść o dorosłych ludziach, którzy są złaknieni miłości, a jednocześnie jak ognia unikają zaangażowania. „Chciałem zdemaskować, zdjąć patetyczność z tematu związków uczuciowych między ludźmi. Dorośli też są, doświadczając miłości, nie tylko dramatyczni, ale i śmieszni, bezradni, bliscy w reakcjach dzieciom z piaskownicy” – mówi dramatopisarz o swoim tekście.

– Justyna Skalska, KARNET

On: Tomasz Machnicki
Ona: Ewa Ilczuk

Reżyseria: Marlena Topolska

Poniedziałek, 27.03.2017, studio teatralne 209
godz. 18:00 - "Miłość Don Perlimplina"
godz. 20:00 - "Piaskownica"

Bilet na jeden spektakl - 15 zł
Bilet na dwa spektakle - 20 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl