13.10.2021

liteARTura: „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

liteARTura: „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” – spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

Wojna? Nikt nam tutaj szyj nie sprawdza i nie każe mówić pacierza na dobranoc. Do szkoły chodzić nie trzeba i nikt nie pilnuje, kiedy kładziemy się spać. Podoba mi się tutaj.

Magdalena Grzebałkowska przedstawia poruszający obraz wojny widzianej oczami jej najmłodszych uczestników. Trzyletni Arthur trafia do domu dziecka, gdzie będzie wychowywany na idealnego nazistę. Lilia w łagrze pokocha Stalina, choć jest córką wrogów ludu. Mały Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, pozna życie za drutami, choć żyje w kraju wolności. Czy Jose Maria, którego rodzice odsyłają z pogrążonej w krwawym konflikcie Hiszpanii, w Związku Radzieckim znajdzie raj? A może i tam w końcu dopadnie go wojna?

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Opisuje też wstrząsające historie tych, którzy żyją wśród nas – małych partyzantów, dzieci pułków i nastoletnich powstańców warszawskich. W Kazachstanie spotyka dziewczynkę – dziś ponad osiemdziesięcioletnią – której wojna zabrała wiedzę o tym kim jest, skąd pochodzi i jakie były losy jej rodziców. Reporterka chce jej pomóc odzyskać pamięć. A nam wszystkim pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

 

Magdalena Grzebałkowska – reporterka, autorka bestsellerowych i nagradzanych książek: Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego, Beksińscy. Portret podwójny, 1945. Wojna i pokój, Komeda. Osobiste życie jazzu oraz Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. Sukcesem wydawniczym autorki była biografia Zdzisława i Tomasza Beksińskich pod tytułem „Beksińscy. Portret Podwójny”. Książka została doceniona zarówno przez krytyków literackich i historyków, jak i czytelników, będąc jedną z chętniej wybieranych pozycji w swojej kategorii gatunkowej. 
W 2015 roku ukazała się trzecia pozycja wydawnicza autorstwa Grzebałkowskiej – „1945. Wojna i pokój”. Publikacja, wysoko oceniona przez krytyków i recenzentów jest dokumentacją jednego z najbardziej dramatycznych lat w polskiej historii, gdy mierzyliśmy się z czasem przejściowym pomiędzy II wojną światową a stabilizacją. Precyzyjna dokumentacja, wnikliwa analiza oraz interesujący styl autorki zasługują na uznanie.

 

Spotkanie poprowadzi –  Łukasz Wojtusik

 

 

 

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

Środa, 13.10.2021, sala kameralna 203
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL