10.09.2022

Krakowska Młoda Filharmonia – koncert muzyki symfonicznej

Krakowska Młoda Filharmonia – koncert muzyki symfonicznej

Krakowska Młoda Filharmonia Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie pod batutą Tomasza Chmiela

Zapraszamy na trzeci w tym roku koncert Krakowskiej Młodej Filharmonii w Nowohuckim Centrum Kultury: po styczniowym koncercie z Lidią Jazgar oraz Ryszardem Brączkiem, marcowym koncercie muzyki filmowej, tym razem usłyszymy utwory symfoniczne.

Koncert rozpocznie krótki utwór Tomasza Chmiela Chwała Ukrainie oparty na melodii hymnu ukraińskiego, następnie zabrzmi uwertura Finlandia Jeana Sibeliusa, utwór o wymowie patriotycznej, będący muzyczną odpowiedzią na pogłębiającą się rusyfikację Finlandii, która miała miejsce na początku XX wieku. Po niej jedna z najsłynniejszych symfonii – symfonia Z Nowego świata Antonina Dvoraka, dzieło będące muzyczną impresją kilkuletniego pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych (wykonana będzie 1 i 4 część utworu). 2 Rapsodia Węgierska Franciszka Liszta to kompozycja pełna ognistego węgierskiego temperamentu. Publiczność usłyszy także utwór meksykańskiego kompozytora Arturo Maraqueza Danzon, utrzymany w tanecznym klimacie południowo-amerykańskim. Podczas koncertu zabrzmią także brawurowe klasyczno-jazzowe wariacje Tomasza Chmiela na tematy N. Paganiniego oraz F. Kreislera.

 

Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie wykonuje ponad kilkanaście koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej. Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Ukraina, Chiny). Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury. Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018). Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. CD Polskie Pieśni Patriotyczne, CD Kolędy, CD Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie CD Nie zapomnisz mnie.

Tomasz Chmiel – dyrygent, pianista, aranżer. Pochodzi z Rzeszowa, gdzie ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu w Państwowym Liceum Muzycznym. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu prof. Marka Koziaka. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Związany z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2013 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureat I nagrody w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Wielokrotny uczestnik seminariów Helmutha Rillinga Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, a także kursów mistrzowskich w Salzburgu oraz Południowej Irlandii. Dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Szef Krakowskiej Młodej Filharmonii, z którą zdobył I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych II Stopnia. Poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz w Korei Płd. Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Chopina, Karłowicza, a także polskie piosenki przedwojenne, pieśni patriotyczne, kolędy, pieśni maryjne. Większość tych opracowań została nagrana i wydana na płytach. Z wielką pasją aranżuje muzykę filmową.

Sobota, 10.09.2022, Scena NCK
godz. 18:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL