23.06.2023

Koncert chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

Koncert chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

551. rocznica obecności Zakonu Paulinów na Krakowskiej Skałce

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetni 551. rocznicę obecności Zakonu Paulinów na krakowskiej Skałce. Miejsce to stało się świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski, a mury kościelne i klasztorne nawiedziło szereg postaci na trwale zapisanych w dziejach Kościoła i narodu. Na Skałkę przybyli między innymi  św. brat Albert Chmielowski, św. Jan Paweł II czy bł. kard. Stefan Wyszyński. Tu wybrzmiało słynne Non possumus Prymasa Tysiąclecia i prośba Jan Pawła II do młodych, aby nie wzgardzili nigdy – pięknym i trudnym dziedzictwem, któremu na imię Polska. Skałka wciąż inspiruje. Tu również znajduje się  Narodowy Panteon – w Krypcie Zasłużonych, spoczywają między innymi Jan Długosz, Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk, Karol Szymanowski, Wincenty Pol oraz Czesław Miłosz…

Dla podkreślenia tego szczególnego momentu wystąpi zespół „Śląsk”. Jest on jednym z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa muzycznych tradycji narodowych: tańców, pieśni, przyśpiewek, obrzędów i obyczajów. Pełniąc zaszczytną rolę Ambasadora Polskiej Kultury, jest trwałym łącznikiem Polonii z macierzą. Zaprezentowane zostaną utwory sakralne, patriotyczne oraz pieśni ludowe, nieodłącznie kojarzące się z Polską i polskością. Utwory będą przeplatane fragmentami życiorysów każdej z siedmiu postaci upamiętnionych na Ołtarzu Trzech Tysiącleci oraz fragmentami ich dzieł, recytowanymi przez narratora.

 

Koncert stanowi jeden z elementów zadania „Patroni. Duchowe dziedzictwo”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury.

Piątek, 23.06.2023, Scena plenerowa na dziedzińcu Klasztoru Paulinów na Skałce, ul. Skałeczna 15
godz. 18:00

Informacje:

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL