07.11.2014

Instalacja Maurycego Gomulickiego w NCK

7 listopada 2014 r. (piątek)

godz. 1200 – konferencja prasowa
godz. 1800 – wernisaż

Wielokulturowość: posłuchać, zobaczyć, porozmawiać

Instalacje Maurycego Gomulickiego, internetowy konkurs muzyczny i filmowy, a do tego dwa wielkie koncerty w Krakowie i Trondheim – zbliżamy się do kulminacji międzynarodowego projektu „Wielokulturowość nie działa?”

Organizowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena projekt „Wielokulturowość nie działa?” zainaugurowała odbywająca się rok temu na Uniwersytecie Jagiellońskim konferencja, na której przedstawiciele świata nauki, kultury i sztuki podjęli ten ważny temat współczesnej Europy. Europy i jej wielokulturowego społeczeństwa, w którym w wyniku otwarcia granic narastają akty nietolerancji, homofobii i dyskryminacji, gdzie coraz bardziej zagrożony jest dialog międzykulturowy.
Czy „wielokulturowość” faktycznie „nie działa?” Ideą przewodnią pomysłodawców projektu nie było ferowanie wyroków i udzielanie jednoznacznych odpowiedzi – przeciwnie każdy uczestnik projektu mógł wyrazić własne zdanie. Realizowane w ramach projektu wydarzenia mają pokazać, że kultura zawsze łączyła, a projekty artystyczne mogą zahamować eskalację niechęci i przemocy i dowieść, iż możliwe jest współdziałanie różnych kultur i narodowości.
Pierwszym elementem tego przedsięwzięcia był ogłoszony w styczniu tego roku międzynarodowy konkursy: muzyczny i filmowy (wideo-art), stawiający przed uczestnikami zadanie skomponowania krótkich utworów, odwołujących się właśnie do tematu przewodniego projektu – hasła „Wielokulturowość nie działa?”. W jury konkursu muzycznego zasiadły wybitne postaci świata kultury i sztuki: prof. Krzysztof Penderecki i Joanna Wnuk-Nazarowa oraz norweski kompozytor Stale Kleiberg. Nadesłane do konkursu wideo-art prace oceniało zaś jury pod przewodnictwem Hanny Wróblewskiej – dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.
Ważnym elementem projektu jest ponadto dwujęzyczna platforma internetowa www.wielokulturowosc.org, będąca nie tylko źródłem wiedzy i inspiracji na temat wielokulturowości, ale również swoistym forum wymiany myśli i poglądów. To właśnie tam rozgrywa się obecnie debata dotycząca problemów współczesnej Europy.
Tam również do końca października internauci głosować mogą na finalistów obu konkursów. Ich nazwiska ogłoszone zostaną 7 listopada na stronie www.wielokulturowosc.org, a także podczas konferencji prasowej, która odbędzie się tego samego dnia w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232, godz. 12:00).
Na 7 listopada zaplanowano również wernisaż ekspozycji oraz wykład cenionego artysty plastyka Maurycego Gomulickiego, którego instalacje odwołujące się do idei całego projektu staną w przestrzeniach Krakowa. Otwarty dla publiczności wernisaż „Muchomory” odbędzie się w Nowohuckim Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232, godz. 18:00).

Dzieła uczestników konkursów muzycznego i filmowego zaprezentowane zostaną podczas uroczystych koncertów finałowych, które odbędą się pod koniec stycznia 2015 r. w Krakowie i norweskim Trondheim. W Krakowie (23 stycznia) wystąpi znakomita Trondheim Symphony Orchestra pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, natomiast w Trondheim (29 stycznia) ten sam dyrygent poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej.
Więcej informacji o projekcie „Wielokulturowość nie działa?” na stronie: www.wielokulturowosc.org

muchomory

Piątek, 07.11.2014