20.11.2024

„Grek Zorba” – Sofia Opera Balet

„Grek Zorba” – Sofia Opera Balet

na podstawie powieści Nikosa Kazantzakisa

Do małej, greckiej wioski przybywa Amerykanin John i zakochuje się w pięknej wdowie Marinie. Zafascynowany niezwykłą przyrodą, atmosferą i lokalnymi zwyczajami, pragnie stać się częścią tej urokliwej społeczności, ale Grecy go odrzucają. Wieśniacy mocno zakorzenieni w swojej jedności i tradycji, okazują swoją wrogość wobec Johna i Mariny, kobiety, która odważyła się zignorować miłość Greka Yorgosa i zakochała się w obcokrajowcu. Ta mała społeczność nie jest w stanie zaakceptować cudzoziemca reprezentującego zachodnią kulturę. Jedyną osobą, która zaprzyjaźnia się z Johnem, jest Zorba – silny i wolny człowiek, włóczęga, który nie należy do nikogo. W nim zakochana jest Madame Hortense – starzejąca się, rozdarta miłosnymi wspomnieniami subretka, która widzi w Zorbie uosobienie wszystkich swoich tęsknot, a on – mimo że dumny i niezależny – podaruje jej kilka chwil szczęścia i roztoczy wizję spełnienia jej marzeń na krótko, przed jej śmiercią. Marina również umiera, staje się ofiarą mściwego tłumu, zostaje ukamienowana przez wieśniaków wzburzonych przez upokorzonego miłosną porażką Yorgosa. Głęboko rozgoryczony John jest bliski załamania, rozpacz dopada również Zorbę. Ukojenia szukają w żywiołowym tańcu, który przywraca siły i wyraża, że przeciwnościom losu trzeba się przeciwstawiać. Szalony taniec „sirtaki” wciąga pozostałych bohaterów, wszyscy tańczą, a każdy szuka w nim pocieszenia, zapomnienia i sił na nowe życie.

muzyka – Mikis Theodorakis
choreografia, dyrekcja i libretto – Lorca Massine

Mikis Theodorakis i Lorca Massine to duet doskonały, który emocjonalnie apeluje o swobodę, tolerancję i radość z każdej chwili życia. Zapraszamy Widzów na muzyczno-duchową ucztę!

 

Organizator wydarzenia: ARTISTIC

Środa, 20.11.2024, Scena NCK
godz. 19:00

Bilet - 160 zł

Rezerwacja biletów, informacje:

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.