09.11.2017

GIGANCI POLSKIEGO nie tylko… JAZZU – 62.Krakowskie Zaduszki Jazzowe

GIGANCI POLSKIEGO nie tylko… JAZZU – 62. Krakowskie Zaduszki Jazzowe

koncert in memoriam Zbigniew Seifert i Andrzej Mrowiec

Uwielbiane przez publiczność Krakowskie Zaduszki Jazzowe kolejny raz będą gościć w Nowohuckim Centrum Kultury. Na Scenie NCK w przekrojowym repertuarze wystąpią: zespół jazzowo-rockowy Laboratorium z gośćmi specjalnymi Rasm Al-Mashan i raperem O.S.T.R. oraz duet Adam Bałdych (skrzypce) i Helge Lien (piano).

 

LABORATORIUM
Janusz Grzywacz – keybs,
Marek Stryszowski – saxs, voc,
Krzysztof Ścierański – bg,
Marek Raduli – g,
Grzegorz Grzyb – dr,
goście specjalni – Rasm Al–Mashan – voc, O.S.T.R – raper

Legenda polskiego jazz-rocka lat 70. powróciła na scenę po sukcesie wydanego w 2006 roku dziesięciopłytowego box-u p.t. „Laboratorium Anthology 1971-1988 Nagrania wszystkie (no… prawie wszystkie)”. Pierwszy koncert Laboratorium po niemal 20 latach przerwy odbył się podczas 51. Krakowskich Zaduszek Jazzowych w listopadzie 2006 roku. W listopadzie 2016 roku wydawnictwo fonograficzne Warner Music wznowiło album Laboratorium „Modern Pentathlon”, a jego światowa prapremiera odbyła się 4 listopada 2016 roku w Kopalni Soli „Wieliczka” podczas 61. Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Laboratorium, grupa która w połowie lat 70. minionego stulecia była u szczytu swojej sławy, a niektórzy nawet wówczas twierdzili, że jest najpopularniejszym zespołem jazz-rockowym w Europie, teraz powraca na estrady krajowe i zagraniczne.

O.S.T.R. (voc) – właściwie Adam Andrzej Ostrowski, znany również jako Ostry i Oster – polski raper, freestyle’owiec, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku.

Laureat nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk oraz czterokrotny laureat nagrody Ślizger przyznawanej przez czasopismo Ślizg, postać roku 2008 portalu Spinner Polska. W 2011 roku został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów według magazynu Machina. Rok później w kolejnym rankingu tegoż pisma został wybrany najlepszym polskim producentem hip-hopowym.

 

ADAM BAŁDYCH & HELGE LIEN

Adam Bałdych i Helge Lien to fenomenalni jazzmani, którzy aktywnie koncertują na całym świecie. Ich wspólnym projektem duet, gdzie nieograniczone możliwości artystyczne są fundamentem do improwizacji i poszukiwań nowych współbrzmień oraz technik. Muzycy wypracowali niezwykłą komunikację artystyczną sprawiając, iż intuicyjnie potrafią przemierzyć niesamowite rejony muzyczne. W ostatnich latach Lien z ogromnym sukcesem połączył siły z polskim wyśmienitym jazzowym skrzypkiem Adamem Bałdychem, co zaowocowało wydaniem dwóch albumów przez ACT Music: „Bridges” (28.08.2017) oraz „Brothers” (25.08.2017).

Adam Bałdych (viol) – skrzypek, kompozytor, urodzony w 1986 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza skrzypiec. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. W wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Bałdych nazywany jest „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”, ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. NAdam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu Gazety Wyborczej, Radio Zachód i TVP „Ale Sztuka”, Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013, 2015 oraz 2016 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa. Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, Leszek Możdżer, Billy Cobham, Aaron Parks, Jacob Karlzon, Lars Danielsson, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C) oraz poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet). Pomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa również jako kompozytor muzyki teatralnej współpracując z wieloma teatrami i reżyserami.

Helge Lien (piano) – norweski pianista jazzowy i kompozytor, uznany na arenie międzynarodowej jako Artysta, który łączy różne muzyczne style. Lien ukończył edukację w Norweskiej Akademii Muzycznej pod okiem rosyjskiego pianisty Mishy Alperina, który poza przekazaniem mu wiedzy i techniki, zaraził go również miłością do improwizacji. Kluczowym aspektem działalności artystycznej Helge Liena jest założony w roku 1999 zespół Helge Lien Trio, klasyczne trio jazzowe, w którego skład wchodzi fortepian, kontrabas i perkusja. W roku 2008 trio otrzymało odpowiednik norweskiego Grammy za album zatytułowany “Hello Troll”. Nagroda otworzyła im drzwi do międzynarodowej kariery, a zespół nagrał do dziś dnia łącznie 9 międzynarodowych albumów świetnie przyjętych za granicą. Helge Lien Trio występowali poza Europą także w takich krajach jak Japonia, Kanada czy Korea PołudniowaPoza działalnością koncertową oraz kompozytorską, Helge Lien wykłada również jako profesor w Norweskiej Akademii Muzycznej w klasie jazzu.

Więcej informacji:
www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl <kliknij>

Czwartek, 09.11.2017, Scena NCK
godz. 19:30

Bilet - 50 / 35 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: rezerwacja@nck.krakow.pl