25.11.2021

Gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Gala wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera

Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera przyzna zostanie po raz dwudziesty pierwszy, ale po raz pierwszy uroczysta gala odbędzie się na Scenie Nowohuckiego Centrum Kultury, które jest współorganizatorem wydarzenia.

To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym.  Od 2001 roku w ramach konkursu wyróżniane są osoby, zajmujące się trzema pozornie odległymi od siebie obszarami, czyli myślą filozoficzną, publicystyką komentującą rzeczywistość polityczną oraz działalnością społeczną. Laureaci kontynuują myśl księdza Józefa Tischnera, który potrafił łączyć te odrębne światy.

 

Fundatorem Nagrody jest Grupa ERGO Hestia. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 33 000,00 zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Tegoroczni laureaci:

TOMÁŠ HALÍK – filozof, teolog i socjolog – nagrodzony w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” za książkę „Czas pustych kościołów”, w której pokazuje, że czas pandemii zmusza do ponownego odkrywania chrześcijaństwa.
Link do filmu: https://youtu.be/bcJEeL4ykx8

ŁUKASZ LAMŻA – filozof przyrody i popularyzator nauki – nagrodzony w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” za książkę „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze”, w której skrupulatnie rozprawia się z teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi.
Link do filmu: https://youtu.be/CUd3muLAd6I

ARCHIDIECEZJALNY ZESPÓŁ DOMOWEJ OPIEKI PALIATYWNEJ Z WARSZAWY – Hospicjum domowe – nagrodzony w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” za mądre prowadzenie chorych przez proces udręczonego odchodzenia oraz za wspieranie ich rodzin i najbliższych. Archidiecezjalny Zespół Domowej Opieki Paliatywnej uczy sztuki umierania i żegnania się z najbliższymi.
Link do filmu: https://youtu.be/LMarKaVbs38

 

Podczas gali najważniejsza będzie rozmowa z laureatami, którą poprowadzą: Dominika Kozłowska i ks. Adam Boniecki.
Uroczystość poprowadzi Jolanta Kogut.

Więcej o nagrodzie można przeczytać na www.nagrodatischnera.pl

 

Transmisja live Facebook: Wydawnictwo ZNAK i NCK

 

  

Organizatorzy:
Wydawnictwo ZNAK
Grupa ERGO Hestia

Współorganizator:
Nowohuckie Centrum Kultury

 

 

W budynku NCK obowiązują:
Procedury bezpieczeństwa w Nowohuckim Centrum Kultury w czasie epidemii SARS-COV-2.
Uprzejmie prosimy o ich przestrzeganie oraz stosowanie się do instrukcji pracowników NCK.

Czwartek, 25.11.2021, Scena NCK / Transmisja live Facebook: Wydawnictwo ZNAK i NCK
godz. 18:00

Informacje i rezerwacja:

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL