26.06.2016

Fifty-fifty, czyli „Płaczki” oraz „Święci nie błyszczą”

Fifty-fifty, czyli „Płaczki” oraz „Święci nie błyszczą”

Serdecznie zapraszamy na zakończenie sezonu artystycznego! W ramach wieczoru fifty-fifty, który odbędzie się 26 czerwca w Studiu KCC w pierwszej połowie wystąpią mężczyźni ze spektaklem „Święci nie błyszczą” w choreografii Aleksandra Kopańskiego (ok. 50 min), natomiast w drugiej części wieczoru na scenie zobaczymy trzy kobiety – gospodarzy, czyli Grupę Wokół Centrum ze spektaklem „Płaczki” (ok. 50 min).

REPREZENTACJA MĘŻCZYZN:

„Święci nie błyszczą” Teatr Hothaus chor. Aleksander Kopański

REPREZENTACJA KOBIET:

„Płaczki” Grupa Wokół Centrum chor. Agata Moląg

Bilet na cały wieczór: 35 zł

 

„Święci nie błyszczą”

choreografia: Aleksander Kopański
dramaturgia/śpiew: Wojciech Dawid Terechowicz
taniec: Aleksander Kopański, Bartosz Kwapień, Karol Miękina
aranże/gitara: Tomasz Boruch
gitara: Przemysław Hanaj

Przedstawienie „Święci nie błyszczą” to współczesny teatr tańca do muzyki baroku. Na scenie zobaczymy trzech tancerzy: Karola Miękinę – absolwenta PWST w Krakowie (Wydział Teatru Tańca w Bytomiu), Bartosza Kwapienia – architekta i nauczyciela jogi, związanego do niedawna z Krakowskim Teatrem Tańca. A także choreografa Aleksandra Kopańskiego, który tak opowiada o spektaklu: w spektaklu staraliśmy się budować ruch w oparciu o zasady rządzące w muzyce baroku, takie jak improwizacja (basso continuo), czy podporządkowanie rytmowi. W przebiegu spektaklu zasady te mają wpływ na tancerzy, którzy początkowo za nimi podążają,  następnie je łamią, by ostatecznie zignorować. Fascynująca jest też matematyczność muzyki barokowej, która jednocześnie wzbudza ogromne emocje. Staraliśmy się, aby ruch szedł w tę samą stronę. Aby był fizycznym działaniem, który ma za zadanie rozbudzić w widzu emocje.

Aleksander Kopański, który jest autorem scenariusza i choreografii do spektaklu, przez wiele lat był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Obecnie współpracuje z: Teatrem im. J. Słowackiego, Małopolskim Ogrodem Sztuk, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem KTO, Operą Krakowską i Teatrem Hothaus. Wcześniej przez 10 lat trenował wyczynowo akrobatykę zdobywając sportową klasę mistrzowską.

Kopański stworzył choreografię do ciepło przyjętego spektaklu „Ferdydurke” w reżyserii W. Terechowicza (krakowski Teatr Hothaus). Zrobił ruch sceniczny do bardzo dobrze przyjętego spektaklu „Skórka pomarańczowa” w reżyserii M. Warsickiej (Teatr Polski w Olsztynie, nominacja ZASPu dla Leny Schimscheiner za najlepszy debiut). Jest też odpowiedzialny za ruch sceniczny w najnowszej premierze Małopolskiego Ogrodu Sztuki „Dzieje Upadków” wg. Balzacka w reżyserii M. Warsickiej.

Za aranże muzyczne i jedną z gitar odpowiada Tomasz Boruch –  multiinstrumentalista, muzyk sesyjny, autor muzyki. Absolwent jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Laureat międzynarodowych konkursów gitarowych. Współpracował m.in. z Brianem Fentressem (ReGeneration), Basią Stępniak Wilk, Przemysławem Brannym, Beatą Bednarz, Waynem Ellingtonem, Dathanem Thigpenem.

Druga gitara to Przemysław Hanaj – muzyk sesyjny, również absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończył Instytut Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary elektrycznej oraz Wydział Wokalno-Instrumentalny – specjalność gitara klasyczna.

Za śpiew odpowiedzialny jest Wojciech Terechowicz – śpiewak, aktor, reżyser, nauczyciel sztuki aktorskiej, instruktor dramy stosowanej. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku.

W spektaklu wykorzystano utwory następujących kompozytorów: G.Frescobaldi,  S.De Luca,  R.Rontani,  G.Caccini, Ch.W.Gluck, C.Monteverdi, H.Purcell, G.Giordani.

zobacz film https://drive.google.com/file/d/0Bwtv4CbLr84qdnpsSVpEanlyM2c/view

 

„Płaczki”

tańczą: Agata Moląg, Monika Świeca, Marta Wołowiec (Grupa Wokół Centrum)
koncepcja i choreografia: Agata Moląg
premiera: 13 marca 2016 w ramach konkursu choreograficznego 3…2…1…TANIEC!

Beksa.
Płacze-nie-becze!
Że aż tchu brak.
Takie życie.
Taki zawód.
Czasem po prostu nie chce się z nikim gadać.
Czasem ból jest zbyt silny.
Wszystko się już stało, tego już nie zmienisz.
Rycz!
I daj żyć innym.
Profesjonalnie. Na pokaz.
Lament. Histeria. Szloch.
Że och!

Martwisz się czasem czy „Twoje życie coś znaczy”? Co po sobie zostawisz?

I kto za Tobą zapłacze? Nic się nie martw! Załatwi się. Takich.

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/YYN0pW731M0″ frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

 

Recenzje:

https://pieonthecherry.wordpress.com

http://teatrdlawas.pl/

http://www.teatralia.com.pl/

Niedziela, 26.06.2016, Studio KCC
godz. 18:30

Bilet - 35 zł