06.06.2023

Ewa Rosiek-Buszko „DAY by DAY” – instalacje, papier washi, ceramika, fotografia

Ewa Rosiek-Buszko „DAY by DAY” – instalacje, papier washi, ceramika, fotografia

Wernisaż wystawy – 10 maja (środa), g. 18.00
Spotkanie z Artystką i autorskie oprowadzanie po wystawie – 20 maja (sobota
), g. 12.00

 

Ewa Rosiek-Buszko – urodzona w Gliwicach, mieszka i pracuje w Krakowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu ze specjalnością ceramika artystyczna. Studiowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Grafiki – rysunek filmowy. Dyplom uzyskała w 1979 roku. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę – InSEA. Jest nauczycielem dyplomowanym. W latach 2002–2014 członek zarządu i wiceprezes Stowarzyszenia Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby. Autorka warsztatów „Paper Gami” i idei projektu WASHI no FUSHIGI – TAJEMNICA PAPIERU, realizowanego w Polsce i Japonii w latach 2019–2020. Tworzy autorskie papiery ręcznie czerpane, tkaninę i ceramikę unikatową. Maluje pastele i akwarele. Współzałożycielka i kuratorka wystaw śląskiej Grupy Przekaz. Uczestniczyła w ponad 200 wystawach. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

 

DAY by DAY
Mam ochotę dopisać podtytuł: WSZYSCY JESTEŚMY WYPADKOWĄ PRZESZŁOŚCI, A ŻYCIE JEST JAK PUDEŁKO PUZZLI. Z perspektywy czasu wydaje się, że nie ma wydarzeń przypadkowych. Finalnie wszystko układa się w całość tworząc obraz naszych działań. Nasz ślad. 2023 rok jest dla mnie szczególnym, 45-lecie pracy twórczej i moje 70-te urodziny. Wprost trudno mi uwierzyć, że upłynęło tyle lat.

Oficjalnie zacne rocznice, a prywatnie czas na podsumowania i refleksje zawodowe oraz życiowe. Moje życie rodzinne i sztuka przeplatają się bardzo mocno. Konieczność popatrzenia wstecz powoduje, że wciąż analizuję co po drodze wydarzyło się w moim życiu. Po drodze lub raczej na mojej drodze stawali ciekawi ludzie. Jedni mniej, inni bardziej pomocni i przyjaźni. Te spotkania były czasem pouczające, czasem raniące. Takie po prostu jest życie. Zamykam pewien etap. Bilans jest zadawalający. Sprawdziło się stwierdzenie, że trzeba marzyć i czerpać radość z tworzenia. Moja „papierowa nisza”, w której od lat tkwię z zachwytem, otwiera przede mną kolejne perspektywy w procesie tworzenia. Bez względu na to jak dalej potoczy się moje życie, to wszystko co do tej pory mi przyniosło jest fascynujące. Spełniona jako kobieta i matka, dopełniona wielką radością tworzenia jestem człowiekiem, który kocha życie i wciąż ma na nie ogromny apetyt. Z zachwytem i ciekawością przyglądam się moim wnuczętom, mimo woli szukając w nich okruchów siebie, kontynuacji, fascynującego dalszego ciągu.

Okres ostatnich trzech lat to trudny czas pandemiczny. Czas pełen refleksji, obaw, lęków, mierzenia się z samotnością, odcięciem od radosnego bycia razem. Artysta w gruncie rzeczy tworzy w samotności w ciszy pracowni, ale tym razem ta samotność nie była wyborem tylko koniecznością. Mimo wszystko to ważny okres, czas skupienia, wyciszenia oraz uświadomienia sobie co jest istotne w życiu. Niestety po pandemii to nie koniec trudnych emocji oraz zagrożeń w otaczającym nas Świecie.

Na tym etapie już wiem, że ŻYCIE TO GRA a ja staram się być jej aktywnym i uważnym uczestnikiem. I najważniejsze o czym muszę napisać w tym podsumowaniu.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy mnie w życiu wspierali, wierzyli w moje możliwości, otaczali mnie miłością. Wszystkim, którzy mnie dopingowali do poszukiwania właściwej drogi. Również tym, którzy działali wręcz przeciwnie, ale przez swoje działania prowokowali mnie do walki o siebie i swoją tożsamość artystyczną.

Dziękuję moim nauczycielom, przyjaciołom i najbliższym.

– Ewa Rosiek-Buszko
Kraków 2023

 

Wystawa „DAY by DAY …16071…” Ewy Rosiek-Buszko, absolwentki krakowskiej ASP, jest największą od wielu lat w Krakowie tak pełną prezentacją dorobku tej niezwykłej artystki, a przy tym podsumowaniem 45 lat jej pracy twórczej. To także otwarcie kolejnego etapu w fascynującej podróży artystycznej Ewy Rosiek-Buszko przez życie.

Odwołanie się do symboliki podróży nie jest tu przypadkowe. Wędrówka to ciągła zmiana, odkrywanie „dzień po dniu” nowych horyzontów, nowych rzeczy i ludzi, nowe wrażenia i możliwości, uczenie się świata od nowa. Po­dróż to wybór, to życiowa, ale też artystyczna postawa, która dobrze oddaje charakter drogi twórczej Ewy Rosiek-Buszko.

W zamieszczonych wspomnie­niach w katalogu do wystawy pisze o tym w ten sposób: „Wciąż zadawano mi pytania, dlaczego wreszcie nie zdecyduję się [w swojej twórczości] na coś konkretnego. Zawsze odpowiadałam w ten sam sposób: tak jest najciekawiej. Szukać, sprawdzać, poznawać. To mnie fascynowało zawsze”.

Przez całe życie artystka szuka więc nowych doświadczeń i wyzwań, które w końcu zawsze układają się we wzór sztuki. Sztuki zmiennej, spontanicznej, pulsującej życiem, otwartej, trochę nieprzewidywalnej, a zarazem niezwykle konsekwentnej i uporządkowanej. Bo choć kilkakrotnie radykalnie zmieniała swoje twórcze zainteresowania, nigdy nie straciła własnego języka, na każ­dym dziele niejako przybijając pieczątkę swojej osobowości. Stąd dorobek Ewy Rosiek-Buszko daje się przekonująco dzielić na różne okresy, z których każdy ma swoją wyrazistą, jednolitą stylistykę, i to niezależnie od tego, czy mowa o ceramice, fotografii, malarstwie, rysunku, projektowaniu czy uko­chanym przez artystkę czerpanym papierze. Ta konsekwentna „jednorodność w różnorodności” obecna jest w całej jej twórczości, co wydaje się wynikać z harmonijnego związku dzieła i osobowości twórcy. Życie splata się tu z fa­scynacjami artystycznymi szczególnie mocnym węzłem.

Dobrym przykładem owego związku wydaje się opisane w cytowanym tek­ście pielgrzymowanie do Japonii, gdzie papier czerpany uznawany jest za dar Boga. W tej potrzebie zmierzenia się z japońską doskonałością znajduje wyraz inna jeszcze cecha sztuki Ewy Rosiek-Buszko, warta szczególnego za­akcentowania: warsztatowa maestria – perfekcjonizm, w którym sublimacja środków artystycznych posunięta jest do granic estetycznego wyrafinowania. Można śmiało powiedzieć, że w tym przypadku sama technika dzieł krakow­skiej artystki wystarcza, by zapewnić jej poczesne miejsce w polskiej sztuce współczesnej.

Wiele lat temu, gdy po raz pierwszy miałam okazję lepiej poznać twórczość Ewy Rosiek-Buszko, organizując w NCK jej wystawę pt. „Opowiem ci moje sny”, moja uwaga skupiła się zwłaszcza na pracach ceramicznych. Urzekła mnie ascetyczność ich formy, oszczędność użytych środków, połączona z nieograniczoną wyobraźnią plastyczną i siłą wyrazu. To prawdziwy dar i rzadka umiejętność, zważywszy jak trudny i czasochłonny jest proces tworzenia tego rodzaju obiektów. Cieszę się więc ogromnie, że po 12 latach znowu mam okazję zaprosić widzów do zatrzymania się i kontemplacji przy tych wyjątkowych dziełach, a także przy fotografiach, obrazach, rysunkach, poliptyków z japońskiego papieru washi i instalacjach z ręcznie czerpanych papierowych form. Najstarsze spośród około 100 prac pochodzą z lat 70. XX wieku, część z lat 90. i początku nowego Millenium, a ostatnie – z czasu naznaczonego piętnem pandemii. Choć to tylko niewielka część bogatego dorobku Ewy Rosiek-Buszko, retrospektywny charakter wystawy daje możli­wość prześledzenia przemian jej języka artystycznej wypowiedzi i twórczych poszukiwań.

– Joanna Gościej-Lewińska

 

Poniedziałek, 08.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Wtorek, 09.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Środa, 10.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Czwartek, 11.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Piątek, 12.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Sobota, 13.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Niedziela, 14.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Poniedziałek, 15.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Wtorek, 16.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Środa, 17.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Czwartek, 18.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Piątek, 19.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Sobota, 20.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Niedziela, 21.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Poniedziałek, 22.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Wtorek, 23.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Środa, 24.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Czwartek, 25.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Piątek, 26.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Sobota, 27.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Niedziela, 28.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Poniedziałek, 29.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Wtorek, 30.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Środa, 31.05.2023, Biała Galeria CENTRUM

Czwartek, 01.06.2023, Biała Galeria CENTRUM

Piątek, 02.06.2023, Biała Galeria CENTRUM

Sobota, 03.06.2023, Biała Galeria CENTRUM

Niedziela, 04.06.2023, Biała Galeria CENTRUM

Poniedziałek, 05.06.2023, Biała Galeria CENTRUM

Wtorek, 06.06.2023, Biała Galeria CENTRUM

Wstęp wolny

Galeria CENTRUM
telefon: 12 644 02 66 wew. 25
e-mail: GALERIA@NCK.KRAKOW.PL