28/09/2020

Budżet Obywatelski 2020 – trwa głosowanie!

Budżet Obywatelski 2020 – trwa głosowanie!

Głosowanie odbywa się w dniach 26 września do 5 października 2020 r. Każdy głosujący może oddać głos na 6 różnych projektów (w tym: 3 głosy na projekty o charakterze dzielnicowym w dzielnicy swojego zamieszkania i 3 głosy na projekty o charakterze ogólnomiejskim). Najwyżej oceniony przez głosującego projekt zadania otrzymuje 3 punkty, a najniżej 1 punkt.

W tym roku do rozdysponowania między obywatelskie projekty są 32 mln zł, w tym 6,4 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 25,6 mln zł na dzielnicowe. O tym, jakie zadanie będzie realizowane w ramach VII edycji BO zdecydują krakowianie. Głosować – przez Internet i w punktach tradycyjnych, których lista jest udostępniona na stronie budżet.krakow.pl – może każdy, kto mieszka w Krakowie (nawet nie będąc tu zameldowanym), w tym także dzieci i młodzież. Wszyscy mieszkańcy wybiorą zadania ogólnomiejskie z tej samej listy, natomiast każda z dzielnic będzie mieć odrębne propozycje, na które będzie można głosować tylko będąc jej mieszkańcem.

Do realizacji trafią te projekty, które uzyskały najwyższą punktację. Utworzą one kolejno listę zadań do wykonania, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonej w tym roku na budżet obywatelski – zarówno w skali całego miasta, jak i dzielnic. Na ostateczny kształt listy projektów do realizacji ma zatem wpływ nie tylko liczba głosów oddanych na dany pomysł, ale także wartość danego zadania. Może się bowiem zdarzyć, że projekt, który w skali miasta zdobył np. 7. wynik, ostatecznie nie trafi na listę zwycięzców, ponieważ jego wartość zsumowana z kosztem 6 wyprzedzających go pomysłów przekroczy limit środków na BO ogólnomiejski. To da  szansę propozycjom, które na liście rankingowej znajdują się niżej, ale są tańsze.

 

Wśród zgłoszonych przez mieszkańców projektów znalazł się pomysł na… kino plenerowe przed NCK!

Projekt NR 45 (Dzielnica – Nowa Huta):
NOWOHUCKIE letnie KINO na scenie plenerowej Nowohuckiego Centrum Kultury

Projekt zakłada realizację kina plenerowego przed NCK – 10 cotygodniowych pokazów w okresie lipiec-sierpień. Instytucja zakupi wymagany sprzęt, który w przyszłości będzie mógł być dalej wykorzystywany. Równocześnie koszty realizacji projektu są niższe dzięki wykorzystaniu rozpoznawalności, doświadczenia oraz zasobów Nowohuckiego Centrum Kultury (konstrukcja sceny plenerowej, obsługa techniczna, promocja, koordynacja zadania, ochrona).

 

Poznaj listę projektów:
https://issuu.com/obywatelski.krakow/docs/lista_projekt_w_bo2020

Zagłosuj:
https://budzet.krakow.pl/strona_glowna/242657,artykul,punkty_glosowania.html