04.03.2014

Bogna Becker – „Znalezione”

4 marca 2014 r. (wtorek), godz. 1800, budynek A i C

logo galeria centrumfotogramy wielkoformatowe, grafitti, rzeźby

Bogna Becker urodzona w 1946 r. w Krakowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziałów Malarstwa i Tkaniny ASP w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, konserwacją, fotografią. Liczne wystawy indywidualne, udział w wielu zbiorowych. Prace w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Belgii, Włoszech, Skandynawii, Niemczech, Izraelu, USA, Kanadzie.

Bryły ukrywające rzeźby znajduję na złomowiskach, w składach materiałów budowlanych a czasem na drogach utwardzanych pohutniczym i odlewniczym tłuczniem… Tak kupiłam na złomie bryłę pierwszą, zaciekawiona jej formą. Inne to zlepy betonu, wapna, żużli w tzw. garze, w którym zatapiają się częściowo uformowane odpady stopów oraz odpryski surówki, które penetrując szczeliny kruszywa zastygają w różnokształtach, absolutnie niepowtarzalnych.

Nie opatruję rzeźb tytułami, celowo rezygnując z metaforyki skojarzeń, zwłaszcza że ich podobieństwo do kształtów nam znanych jest całkowicie przypadkowe.
Sąsiedztwo drukowanych na tkaninach zdjęć, ich wybór i format jest dopełnieniem formalnym mojej idei korzystania z gotowych obrazów, które odnajduję i fotografuję. Moim zdaniem obowiązkiem artysty jest ciągłe poszerzanie obszaru sztuki, w którym się porusza a zaszufladkowanie konwencji często ogranicza jego indywidualność…

Bogna Becker

wystawa czynna do 10 kwietnia

wstęp wolny
informacje: tel. 12 644 43 80, pok. 202, bud. A

zdjęcia z wernisażu:

Wtorek, 04.03.2014