09.11.2014

Blues o dwóch miastach

9 listopada 2014 r. (niedziela), godz. 1700, sala kameralna

Koncert pt.: „Blues o dwóch miastach” poświęcony jest pamięci Odsieczy Lwowa, zorganizowanej 9 listopada 1918 r. w Krakowie. Kiedy Kraków, 31 października świętował odzyskanie niepodległości, 1 listopada Lwów został zajęty przez Rusinów. Rozpoczęła się dramatyczna Obrona Lwowa na której czele stały dzieci i kobiety polskie oraz znikoma liczba emerytów wojskowych. Żołnierze POLSCY w służbie austriackiej zostali zatrzymani, w tym czasie, w koszarach. 9 listopada 1918 r. mieszkańcy Krakowa na czele z profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowali spontaniczną pomoc dla Lwowa. W tym dniu wyruszył z Dworca Głównego pociąg z pierwszymi oddziałami wojskowymi pod dowództwem Majora Juliana Stachiewicza w kierunku Lwowa. Grupa liczyła 400 żołnierzy, 4 działa, grupa sanitariuszek-ochotniczek, studentek krakowskich uczelni. Po drodze oddział ten wyzwolił Przemyśl i dotarł do Lwowa 20 listopada. Lwów został obroniony! To wydarzenie miało ogromne, dziś niedoceniane znaczenie dla naszej ojczyzny gdyż decydowało o granicach II Rzeczpospolitej.

W koncercie „Blues o dwóch miastach” udział biorą artyści z Krakowa śpiewający piosenki o swoim mieście oraz artyści z całej Polski, śpiewający piosenki o Lwowie jak również laureaci tegorocznego  Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i „Bałaku” Lwowskiego w Krakowie. Tytuł koncertu jest tytułem piosenki do słów Barbary Urbańskiej i muzyki Jerzego Bożyka, lwowiaków mieszkających w Krakowie. Autorka słów jest krakowską poetką a kompozytor znanym krakowskim muzykiem.

Pierwszy koncert pt.: „Blues o dwóch miastach” odbył się 9 listopada 2009 r. w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków. Wykonawcami  byli:
Zespół Pieśni i Tańca „Niecieczanie”, Jerzy Bożyk, Mieczysław Święcicki, Aleksander Kobyliński-Makino, Wojciech Habela, Adam Żurawski, Andrzej Jaworski, Jaga Wrońska, Franciszek Makuch, Nadia Lachgar-Zygmunt, Małgorzata Boruch i Zespół „Chawira”. Słowo wstępne wygłosili redaktorzy: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan. Koncert prowadził redaktor Antoni Krupa.

Koncert w dniu 9 listopada 2014 r. w Nowohuckim Centrum Kultury będzie już szóstym z kolei organizowanym przez Fundacje Ocalenia Kultury Kresowej z Krakowa.
W tym koncercie wystąpią: Magdalena Sowa, Irena Paprocka, Małgorzata Piegzik, Paweł Paprocki, Zespół Pieśni i Tańca „Niecieczanie” oraz zespół „Chawira” z Krakowa.

blues plakat

Niedziela, 09.11.2014