16.03.2016

Bieszczady. W krainie połonin i karpackiej buczyny

Bieszczady. W krainie połonin i karpackiej buczyny

Autorska prezentacja multimedialna połączona z pokazem filmu – Klub Podróżnika Navigator

Bieszczady to pasmo górskie położone w południowo-wschodniej Polsce, uważane za najdzikszy region tego kraju. To właśnie w Bieszczadach występuje najwięcej w całej Polsce niedźwiedzi, rysi oraz wilków. W obrębie polskiej części Bieszczad znajduje się park narodowy, dwa parki krajobrazowe oraz kilkanaście rezerwatów przyrody, które łącznie zajmują ponad 1100 km2 powierzchni. Dominującym elementem bieszczadzkich krajobrazów są lasy (buczyna karpacka), jednak tym elementem tutejszych krajobrazów, który w największym stopniu kojarzy się z Bieszczadami są połoniny. Te górskie łąki są charakterystyczne dla wschodnich Karpat, gdyż jako całkowicie otwarte przestrzenie rozciągają się od górnej granicy lasu aż po same wierzchołki gór. Bieszczady to nie tylko góry, lasy i połoniny. To również bogata i nieraz dramatyczna historia ludzi, którzy od wieków żyli w tej części Karpat.

Film„Bieszczady. Kraina bezkresnych połonin” prezentuje krajobrazy, walory przyrodnicze oraz wybrane atrakcje turystyczne Bieszczad, natomiast prezentacja szczegółowo opisuje przyrodę Bieszczadzkiego Parku Narodowego (florę, faunę i ekosystemy), krajobrazy polskich Bieszczad, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie parku, tradycyjną kuchnię wschodnich Karpat, styl życia i kulturę rdzennej ludności (w tym Łemków i Bojków), architekturę sakralną oraz atrakcje turystyczne całego regionu.

Sebastian R. Bielak  bazując na własnym doświadczeniu przekaże szczegółowe informacje potrzebne każdemu turyście do przyjemnego i bezpiecznego zwiedzania Bieszczad, podzieli się ze słuchaczami praktyczną wiedzą, opowie o ciekawostkach i przygodach, jakie spotkały go w trakcie wyprawy.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, fotograf, autor książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, ale z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Dalekiej Północy. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże bliskie Naturze”.

Bieszczady

Środa, 16.03.2016, sala kameralna
godz. 18:00


Dział Oświatowy, pok. 201b
telefon: 12 644 02 64 wew. 35
e-mail: oswiatowa@nck.krakow.pl