30/04/2018

Beksiński za złotówkę

Beksiński za złotówkę

W związku z długim majowym weekendem (a raczej tygodniem!) zapraszamy do Galerii Zdzisława Beksińskiego.

50 obrazów olejnych w wyjątkowej aranżacji czeka na zwiedzających przez cały tydzień – od wtorku do soboty w godzinach 11.00-19.00, w niedzielę od 12.00 do 19.00. Dodatkowo, z okazji majówki wyjątkowa okazja dla wszystkich miłośników sztuki – 1 i 3 maja – wstęp do Galerii tylko 1 zł!

W całym dorosłym życiu malarza był skupiony właściwie tylko na jednym: malowaniu sowich wewnętrznych wizji. Pomimo, że postaci i przedmioty malowane są niemal realistycznie nigdy nie był realistą, najczęściej kojarzono go z surrealizmem. Nie interesował go zewnętrzny świat ani jako inspiracja tematyczna, ani wyzwanie moralne. Nie cierpiał przemocy, kłamstwa i opresji, od zawsze nie znosił komunizmu, ale to dotyczyło tyko codziennego życia; swoje obrazy mógł równie dobrze malować w Warszawie, w Honolulu albo na Sycylii. W każdym razie w kręgu kultury chrześcijańskiej, o czym świadczą całe serie ulubionego motywu, jakim było Ukrzyżowanie malowane na dziesiątki sposobów. (…)

Zawsze podkreślał, żeby nie wyciągać z jego malarstwa pochopnych wniosków co do ich sensu i istoty. Nie chciał za pomocą obrazów nikogo do czegokolwiek przekonywać ani tym bardziej informować, oceniać czy pouczać. Malował swój wewnętrzny świat, i tyle. A co sobie pomyśli widz oglądający jego rojenia, to już nie artysty sprawa.

– Tadeusz Nyczek, wstęp do katalogu MALARSTWO Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie