„Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” PREMIERA filmu
„Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” PREMIERA filmu
„Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” w reżyserii Marcina Bzyka to fabularyzowany dokument, który ukazuje dramatyczną walkę opozycji z systemem komunistycznym w Polsce lat osiemdziesiątych, skupiając się na działalności Solidarności w Nowej Hucie. Przez pryzmat codziennego życia trzyosobowej rodziny widzowie zobaczą, jak represje reżimu dotykały zwykłych obywateli, a także jak wyglądała walka tych, którzy zaryzykowali wszystko, aby walczyć o wolność.
Film wyróżnia się wykorzystaniem unikalnych archiwaliów, które zostały pozyskane z Instytutu Pamięci Narodowej (IPN). Te autentyczne materiały, nagrane przez Służbę Bezpieczeństwa z ukrycia, dokumentują nielegalne działania komunistycznych władz, w tym obserwację obywateli, manifestacji i wydarzeń ulicznych. W filmie usłyszymy także oryginalne nagrania audio z rozmów milicjantów, które pokazują brutalność reżimu – nagrane za pomocą krótkofalówek komendy do pacyfikacji i bicia protestujących odsłaniają, jak wyglądała rzeczywistość stanu wojennego.
Centralnym elementem filmu są historie bohaterów Solidarności, takich jak Stanisław Handzlik, Edward Nowak, Jan Ciesielski oraz Maciej Mach. Te postacie, skazane na wieloletnie więzienie za działalność opozycyjną, przypominają, jak wielkie było poświęcenie i odwaga osób walczących o wolność Polski. Ich wspomnienia, przekazane na ekranie, są kluczowym świadectwem tamtych dramatycznych wydarzeń i oddają hołd tysiącom anonimowych bohaterów, którzy walczyli o niepodległość.
„Dekada Jaruzelskiego – Solidarność walczy” to nie tylko dokument historyczny, ale także opowieść o sile jednostki, determinacji i niezłomności. Film upamiętnia ofiary systemu komunistycznego, takie jak Bogdan Włosik i Ryszard Smagur, którzy zginęli z rąk milicjantów. Te wydarzenia pokazują, jak wielkie były ofiary, jakie ponieśli ci, którzy mieli odwagę sprzeciwić się władzy.
Reżyser filmu, Marcin Bzyk, znany dotychczas przede wszystkim jako muzyk i lider zespołu WU-HAE, debiutuje w świecie filmu, łącząc swoje doświadczenia artystyczne z nowoczesnymi technologiami. Jego podejście do narracji filmowej, wykorzystujące sztuczną inteligencję, stanowi krok w nową erę sztuki, gdzie tradycyjne formy wyrazu spotykają się z zaawansowaną technologią. Film ten przypomina, że historia i nowoczesność mogą iść w parze, tworząc nowe sposoby opowiadania o przeszłości.
13 grudnia odbędą się dwa pokazy premierowe:
– o godzinie 10.00 na Scenie NCK,
– o godzinie 18.00 w sali kameralnej 203.
Po pokazie o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie poświęcone wydarzeniom z 13 grudnia 1981 r.
Prowadzący:
Filip Herma – kulturoznawca, filmoznawca, absolwent Uniwersytetu Śląskiego, animator kultury, manager gwiazd polskiej sceny muzycznej, organizator i producent wydarzeń kulturalnych, tras koncertowych i festiwali, konferansjer. W swojej karierze zawodowej zorganizował ponad tysiąc koncertów i festiwali, doprowadził do wydania kilkudziesięciu płyt i tyluż teledysków. Z Krakowem łączą go Krakowskie Zaduszki Jazzowe, których jest producentem, a także przyjaźnie (w latach dwutysięcznych był managerem kilku nowohuckich projektów muzycznych).
Goście sceniczni:
Edward Edmund Nowak (ur. 16 listopada 1950 w Krakowie) – inżynier elektryk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, menedżer i polityk. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, specjalizując się w elektroenergetyce, a zawodowo związany był z Hutą im. Lenina w Nowej Hucie. W 1980 roku zaangażował się w działalność NSZZ “Solidarność”, współtworząc Komisję Robotniczą Hutników oraz aktywnie uczestnicząc w strajkach i pracach opozycyjnych. Podczas stanu wojennego brał udział w strajku i został aresztowany, a następnie skazany na więzienie. Wielokrotnie represjonowany, pozostał aktywny w ruchu opozycyjnym aż do upadku PRL. Po 1989 roku pełnił funkcje publiczne, m.in. jako poseł oraz wiceprezydent Krakowa. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Jan Marek Ciesielski (ur. 5 marca 1949 w Poznaniu) – polski działacz opozycji demokratycznej w PRL, przedsiębiorca, związkowiec. Pracował jako kontroler jakości w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie, gdzie w 1980 roku zaangażował się w NSZZ “Solidarność”, przewodnicząc komisji wydziałowej i uczestnicząc w komisjach resortowych. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajki, współtworzył Radio Wolna Polska i działał w podziemnych strukturach “Solidarności”. W 1988 roku uczestniczył w strajkach w Nowej Hucie. Po 1989 roku był związany z działalnością publiczną, kierując biurem prasowym kampanii Tadeusza Mazowieckiego, a później prowadził własną działalność gospodarczą. Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności.
Po pokazie o godzinie 18.00 odbędzie się mini-recital Zbigniewa Grzyba, dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury, który wykona ikoniczne dla tamtych czasów utwory Jacka Kaczmarskiego.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Współorganizatorzy wydarzenia: Fundacja Sztuka Przyszłości, Nowohuckie Centrum Kultury.
Piątek, 13.12.2024, Scena NCK
godz. 10:00 - BRAK MIEJSC
Piątek, 13.12.2024, sala kameralna 203
godz. 18:00 - zaproszenia do odbioru w Kasie NCK od 22.11.2024 r.
Wstęp na podstawie zaproszeń.
Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL
Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.