02.11.2019

64. Krakowskie Zaduszki Jazzowe – Koncert Inauguracyjny

64. Krakowskie Zaduszki Jazzowe – Koncert Inauguracyjny

 

Część pierwsza – KRZYSZTOF KOBYLIŃSKI & DANIELE DI BONAVENTURA

Pierwszy raz Krzysztof Kobyliński i Daniele di Bonaventura spotkali się pod koniec 2016 roku. Jeden, drugi utwór, improwizacje i już było wiadomo, że na spontanicznej sesji nagraniowej się nie skończy. W styczniu 2017 artyści nagrali pełny album Notre Dame z kompozycjami Krzysztofa Kobylińskiego. Album zawiera klasyki polskiego pianisty, takie jak „Pink Year”, „Fort Leen”, czy “Impression D-major”.  Ich koncertowe premiery wywołały duży entuzjazm wśród publiczności na plenerowych koncertach między innymi w Moskwie i w Pizie, a rekomendacje atmosfery, który towarzyszy koncertowej wersji tego duety ruszyły do dalszych miast, które niebawem zostaną ogłoszone, jako część trasy koncertowej Krzysztofa Kobylińskiego.

Krzysztof Kobyliński jest polskim muzykiem, kompozytorem, a świat jazzu zna go przede wszystkim jako pianistę, który grał z najlepszymi na świecie, a jego kompozycje wykonywali artyści z najwyższej półki gatunku, tacy jak: Branford Marsalis, Richard Galliano, Mike Stern. Od wielu lat koncertuje na całym świecie. Tylko w 2018 roku zagrał kilkadziesiąt koncertów w różnych aranżacjach scenicznych i miejscach, które dla muzyki są kluczowe, między innymi: Duc Des Lombards w Paryżu, Porgy and Bess w Wiedniu, Izraelu, Luxemburgu, Słowacji, Włoszech, jak i na festiwalach  plenerowych: Jazz na Starówce w Warszawie. Stara się tworzyć utwory wielopoziomowe, z licznymi warstwami formalnymi. Kreowanie muzyki  jest dla niego indywidualnym procesem, na który wpływają  różne czynniki i elementy otaczającego go świata. Poza komponowaniem i koncertowaniem Krzysztof Kobyliński jest także organizatorem kultury. W Gliwicach stworzył Centrum Kultury Jazovia, ewenement na skalę Polski i jedno z najciekawszych prywatnych miejsc koncertowych w tej części Europy. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym dwóch festiwali: PalmJazz oraz Filharmonia.

Daniele di Bonaventura urodził się we Włoszech (Fermo, Marche) i jest kompozytorem, aranżerem, pianistą i bandoneonistą. Od początku swojej muzycznej kariery był zafascynowany muzyczną improwizacją. Studiował muzykę klasyczną, a w wieku ośmiu lat nauczył się grać na fortepianie, wiolonczeli, ale także jak prowadzić orkiestrę. Zakres jego działalności muzycznej obejmuje muzykę klasyczną, muzykę współczesną, jazz, tango, muzykę światową, teatr, kino i taniec. Jest otwarty na muzykę i wciąż spogląda  bardzo szerokie horyzonty współpracy muzycznych.

Krzysztof Kobyliński feat. Daniele di Bonaventura – Notre Dame: https://www.youtube.com/watch?v=m3hF2z1vSm0

 

Część druga – MAREK NAPIÓRKOWSKI „HIPOKAMP” ft. MINO CINELU

Tytuł nowej płyty Marka Napiórkowskiego nawiązuje do tajemniczego i nie do końca zbadanego obszaru, jakim jest ludzki mózg. Podobnie, osadzona w oryginalnym kontekście brzmieniowym, nowa muzyka gitarzysty, to spektrum tajemniczych i nieoczywistych barw. HIPOKAMP to album łączący wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznych struktur dźwiękowych i intrygujących dialogów instrumentów perkusyjnych. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, różnorakich analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić obecnością absolutnej gwiazdy jazzu – Mino Cinelu, jednego z najbardziej utytułowanego perkusjonisty naszych czasów.

Koncert w składzie:
Marek Napiórkowski – gitary
Jan Smoczyński – syntezatory / inst. klawiszowe
Paweł Dobrowolski – perkusja
Mino Cinelu – inst. perkusyjne

Marek Napiórkowski – czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od lat realizuje się jako wszechstronny artysta. Trudny do zaszufladkowania – każde przedsięwzięcie, którego się podejmuje, zabiera słuchaczy w nowe, intrygujące światy muzyczne. Wielokrotnie doceniany i nagradzany – od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany Jazzowym Gitarzystą Roku. W 2019 roku wyróżniony Fryderykiem, jest również laureatem nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”. Realizuje się również jako autor muzyki teatralnej. W Radio Chilli Zet prowadzi audycję „Dźwięki nieoczywiste”. Napiórkowski nagrał albumy m.in. z Natalią Kukulską (2017), Arturem Lesickim (2015), współpracował również z Anną Marią Jopek. Jego „Hipokamp” łączy wyrafinowane improwizacje jazzowe ze światem elektronicznej przestrzeni dźwięku. Premierowe Trio, oparte na dźwiękach elektrycznej gitary, analogowych syntezatorów (Jan Smoczyński) i stylowo brzmiącej perkusji (Paweł Dobrowolski), Napiórkowski postanowił wzbogacić swoją prezentację obecnością jednego z najbardziej znanych na światowym rynku perkusjonistów – Mino Cinelu.

Jan Smoczyński – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Od wielu lat, wraz ze swoim młodszym bratem skrzypkiem tworzy formację Mateusz Smoczyński Quintet, z którą nagrał płyty Inspirations oraz Expressions. Na stałe pracuje w zespołach: Bovska, Urszuli Dudziak (kierownictwo muzyczne), Kayah Transoriental Orchestra (kierownictwo muzyczne), Michała Urbaniaka i w autorskim projekcie Smoke & The Smokes. W sierpniu 2013 r. miał przyjemność zagrać z Bobbym McFerrinem i Gilem Goldsteinem w ramach Solidarity of Art. Jest współzałożycielem grupy June, która w 2009 roku otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii „Nowa twarz fonografii”. Brał udział w nagraniach do filmów we współpracy z Michałem Lorencem oraz Marcinem Pospieszalskim. Jest producentem płyt dla wytwórni Kayax.

Paweł Dobrowolski – jeden z najbardziej zajętych perkusistów w kraju, w 2009 roku nagrodzony przez Akademię Fonograficzną Fryderykiem za udział w płycie „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego. Na stałe współpracuje z Anną Marią Jopek, Bovską, Markiem Napiórkowskim. Na przestrzeni lat grał i nagrywał z takimi artystami, jak Nigel Kennedy, Terence Blanchard, Randy Brecker, Richard Bona, Dhafer Youssef, Mino Cinelu, Jeff Beck, Gonzalo Rubalcaba, Gil Goldstein, Makoto Ozone, NDR Big Band, Maria Schneider Jazz Orchestra, Jacques Schwarz-Bart, Gordon Haskell, Brad Terry oraz całą plejadą polskiej sceny muzycznej. W dotychczasowym dorobku posiada ponad 30 nagranych płyt, a także muzykę do seriali oraz udział w programach telewizyjnych stacji polskich TVP1, TVP2, POLSAT, TVN oraz zagranicznych: RTL, ZDF, BBC, MEZZO.

Mino Cinelu, właśc. Dominique Cinelu (ur. 10 marca 1957 w Saint-Cloud) francuski muzyk specjalizujący się w grze na instrumentach perkusyjnych, kompozytor i producent muzyczny. Jego ojciec pochodził z Martyniki. Pierwszymi instrumentami, na których nauczył się grać były gitara oraz instrumenty perkusyjne. Gra również na bandoneonie i flecie. Światową sławę perkusisty zyskał w roku 1981, biorąc udział w trasie koncertowej Milesa Davisa (wówczas pierwszej, po pięcioletniej przerwie) oraz tworząc wraz z Alem Fosterem i Marcusem Millerem sekcję rytmiczną na podwójnym albumie Davisa We Want Miles, który był zapisem z kilku koncertów tej trasy. W tym okresie współpracował też z Weather Report, m.in. na płycie Sportin’ Life und This Is This! grając również na gitarze. Występował z wieloma uznanymi artystami i zespołami jazzowymi oraz popowymi, jak m.in. Dizzy Gillespie, Gil Evans, Pat Metheny, Cassandra Wilson, Herbie Hancock, Antônio Carlos Jobim, Wayne Shorter, Branford Marsalis, Al Di Meola, Paquito D’Rivera, Geri Allen, Gato Barbieri, George Duke, Marcus Miller, Christian McBride, Jacky Terrasson, Eliane Elias, Robin Eubanks, Nguyên Lê, David Sanborn, Toots Thielemans, Pino Daniele, Andy Summers, Sting, Carlos Santana, Tori Amos, Laurie Anderson, Lou Reed, Tracy Chapman, Sophie B. Hawkins, Duncan Sheik, Michael Franks, Peter Gabriel, Joe Cocker, Elton John, Salif Keïta , Chaka Khan, Curtis Mayfield, Joni Mitchell, Youssou N’Dour, Bonnie Raitt, Patti Smith, James Taylor, Stevie Wonder, Emmylou Harris, Charles Aznavour, Dave Holland, Kenny Barron, Kevin Eubanks oraz Bill Frisell. Jest dwukrotnym zdobywcą nagród Grammy. Od dawna współpracuje z Anną Marią Jopek – zagrali wspólnie na Jazz Jamboree w 2003 roku, zagrał na jej płytach Upojenie z Patem Methenym, Farat, Niebo oraz ID. W 2007 roku wystąpił też na albumie Marka Napiórkowskiego Wolno.

 

Więcej informacji – ORGANIZATOR:
www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl <kliknij>

Sobota, 02.11.2019, Scena NCK
godz. 19:00

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL