06/07/2021

XI Krakowskie Miniatury Teatralne na Scenie NCK!

XI Krakowskie Miniatury Teatralne na Scenie NCK!

Od 20 do 23 lipca Sceną NCK rządzić będzie teatr, a wszystko za sprawą XI edycji Krakowskich Miniatur Teatralnych organizowanych przez Krakowskie Forum Kultury. Zobaczymy „Testament Szekspira” (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi), musical „ONCE” (Teatr Muzyczny ROMA) oraz spektakl Teatru Kamienica – „Kobieta, która ugotowała męża” (w roli głównej Dorota Chotecka). Piękne lipcowe wieczory, wybór najlepszych spektakli, przyjemnie chłodne przestrzenie Nowohuckiego Centrum Kultury – po prostu: zapraszamy!

 

„Testament Szekspira” – Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi
20.07.2021 r. (wtorek), g. 19.00, Scena NCK

Katolik, nauczyciel, aktor – Szekspir. Czy życie z takim geniuszem jest zawsze usłane różami?

W spektaklu Maria Gładkowska wcieli się w rolę mało znanej żony Szekspira – Anne Hathaway. Słodko–gorzki tekst kanadyjskiego pisarza Verna Thiessena odsłania kulisy związku dramatopisarza ze starszą o osiem lat kobietą. „Im większe odnosisz sukcesy, tym rzadziej jesteś w domu” – mówi bohaterka. Kobieta samodzielnie musi opiekować się dziećmi, opłakiwać odchodzących bliskich i codziennie mierzyć się z tęsknotą za mężem. Chociaż każde z nich ma swoje sekrety, to i tak darzą się ogromnym uczuciem.

Sztuka rozpoczyna się tuż po pogrzebie Szekspira. Anna dostaje testament męża od znienawidzonej siostry dramatopisarza. Długo odwleka jego przeczytanie, bowiem ufa, że nic nie powinno jej tam zaskoczyć. Zaczyna wspominać wspólne chwile spędzone z mężem i dziećmi. Czy ostatnia wola Williama będzie w stanie wynagrodzić jej samotne i pełne poświęcenia życie?

Reżyseria – Marek Pasieczny
Występuje – Maria Gładkowska

 

„Kobieta, która ugotowała męża” – Teatr Kamienica w Warszawie
21.07.2021 r. (środa), g. 19.00, Scena NCK

Pikantny tekst, apetyczna obsada i wyśmienita reżyseria – to składniki wybornego przedstawienia. Jak smakuje przygotowane z artystyczną starannością, najnowsze w karcie danie główne serwowane przez Teatr Kamienica? Opinie prawdziwych smakoszy teatru są celujące, więc zapraszamy do stołu. To znaczy na widownię!

Hilary (Dorota Chotecka) to świetna gospodyni, która bardzo dba o podniebienie męża. Kenneth (Jacek Lenartowicz) uwielbia dobrze zjeść i jest przyzwyczajony do tego, by mu usługiwano. Pragnąc jednak uczuciowej odmiany, zamienia Hilary na nowszy model – Laurę (Marta Chodorowska).

Kobieta, która ugotowała męża to nowoczesna forma dramatu z elementami komedii. W sztuce tej, jak w życiu, lawiny śmiechu, a czasem łzy, występują naprzemiennie. Spektakl o miłosnym trójkącie i intrygującej sztuce kłamstwa. Pełen zabawnych dialogów, przedstawia relacje na linii mąż – żona, żona – kochanka, kochanka – mąż. Tu pytania żony miksują się z kipiącymi kłamstwami męża (Jacek Lenartowicz), a domysły kochanki przypiekają jego ego. Wszystko to w smacznej oprawie z pobudzającą zmysły grą aktorską.

SPEKTAKL WYŁĄCZNIE DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

Reżyseria – Tomasz Obara

Obsada:
Dorota Chotecka
Marta Chodorowska
Jacek Lenartowicz

 

„ONCE” – Teatr Muzyczny Roma w Warszawie
23.07.2021 r. (piątek), g. 19.00, Scena NCK

Amerykański musical z 2011 roku stworzony na podstawie filmu Johna Carneya z 2007 roku pod tym samym tytułem. Przedstawienie odniosło ogromny na całym świecie (nagrodzone m.in. ośmioma najbardziej prestiżowymi amerykańskimi nagrodami teatralnymi Tony – w tym za najlepszy musical i najlepsze libretto, nagrodą Grammy za najlepszą płytę musicalową, napisana do filmu piosenka Falling Slowly otrzymała w roku 2008 Oscara w kategorii Najlepsza Piosenka Oryginalna).

Miejscem akcji przedstawienia jest Dublin, a główną osią fabularną – relacja, która rodzi się pomiędzy Dziewczyną (imigrantką z Europy Wschodniej) i Facetem (utalentowanym muzycznie Irlandczykiem). Siłą spektaklu jest niezwykle wciągająca, momentami wręcz hipnotyzująca muzyka i mądre teksty piosenek. Uzupełnione dowcipnymi, ale zarazem refleksyjnymi dialogami, które momentami doprawione są nutą goryczy i rozczarowaniem. Niezwykłego charakteru nadaje temu tytułowi fakt, że wszyscy występujący na scenie aktorzy spełniają jednocześnie funkcję orkiestry. Jest to rzecz rzadko spotykana w musicalach, a zarazem ogromne wyzwanie artystyczne dla realizatorów i obsady spektaklu, wymagające od artystów nie tylko przygotowania aktorskiego i wokalnego, ale także instrumentalnego. Jednak dzięki temu zabiegowi piosenki są doskonale zintegrowane z akcją przedstawienia.

Musical Once wystawiany jest na podstawie porozumienia z Music Theatre International (Europe) Limited.

Libretto – Enda Walsh
Muzyka i teksty piosenek – Glen Hansard, Markéta Irglová
Na podstawie filmu według scenariusza i w reżyserii Johna Carneya
Przekład – Michał Wojnarowski

Reżyseria – Wojciech Kępczyński

Występują:
Dziewczyna – Monika Walter
Facet – Paweł Mielewczyk
Była – Oliwia Skrzypczyk
Reza – Aleksandra Świdzińska
Baruska – Malwina Misiak
Bankowiec – Artur Gierczak
Eamon – Paweł Izdebski
Billy – Wojciech Czerwiński
Emcee – Marcin Murawski
Andrej – Kamil Owczarek
Svec – Michał Chwała
Ojciec – Wojciech Zalewski
Ivonka – Marta Perzyna

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL