08.05.2020

„Wind Dancer” – spektakl Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU & SheeBan Celtic Band

„Wind Dancer” – spektakl Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU & SheeBan Celtic Band

KONCERT ODWOŁANY – prosimy o kontakt z Biurem Organizacji Widowni w związku ze zwrotem pieniędzy za bilety.

W ramach rozrywki bez wychodzenia z domu zapraszamy na transmisję koncertu z 2019 r. – Facebook NCK, piątek 8 .05.2020 r., g. 20.00
<szczegóły koncertu online – kliknij>

 

Niech Cię utulą irlandzkie wzgórza.

Niech błogosławią Cię jej jeziora i rzeki.

Niech otoczy Cię szczęście Irlandczyków.

Niech Cię przepełni błogosławieństwo świętego Patryka.

– tradycyjne irlandzkie błogosławieństwo

 

Spektakl Wind Dancer to artystyczna podróż na Zieloną Wyspę, w której Zespołowi Tańca Irlandzkiego Eriu towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu SheeBan Celtic Band. Taneczna wrażliwość Eriu w połączeniu z muzyczną zespołu SheeBan, tworzy fascynującą mieszankę pełną energetycznych brzmień i kobiecych choreografii. Wulkan energii obu zespołów nie zostawia publiczności obojętnej – nogi same rwą się do tańca, a ręce do klaskania!

Scenariusz i reżyseria – Agata Kowalczyk
Premiera: 16.03.2018 r.

 

Eriu – zespół tańca irlandzkiego

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu – w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii.

Eriu  skupia tancerki o różnych zainteresowaniach i zawodach, których zamiłowanie do muzyki i tańca irlandzkiego owocuje ciekawymi rozwiązaniami scenicznymi oraz klimatycznymi choreografiami.

Choreografem zespołu jest Agata Kowalczyk, tancerka z bogatym doświadczeniem scenicznym i pedagogicznym, absolwentka Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca ludowego.

Dorobek artystyczny zespołu ERIU to kilka dużych spektakli tanecznych m.in.: „Wind Dancer”, „Wybór”, „Odsłony”, „Splecione w nas”, „Kobieta”, „Dwa światy, czyli gdy do baśni zakrada się mrok…”, „Trzy odcienie zieleni”, wystawianych w Nowohuckim Centrum Kultury, w krakowskim Teatrze Ludowym, Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, w Kieleckim Teatrze Tańca, Stowarzyszeniu POCZEKAJKA w Lublinie, w Dobrodzieńskim Ośrodku Kultury, w Gminnym Ośrodku Kultury w Nozdrzcu oraz na NOCY TAŃCA w Krakowie. Zespół ERIU gościł także na scenach Festiwalu Muzyki Celtyckiej ZAMEK w Będzinie oraz festiwalu KELTSKA NOC w czeskim Plumlov. Wspiera również akcje charytatywne KAPELE SERC i MOTOSERCE.

www.eriu.art.pl

 

Sheeban Celtic Band – celtycka energia!

Celtycka nuta płynie w niej, zapętla się i przechodzi w całkiem zaskakujące rozwiązania melodyczne i aranżacyjne – naszej muzyki nie sposób nazwać tradycyjną. Utwory oparte o najpiękniejsze irlandzkie i szkockie melodie, tajemnym sposobem zmieniają się w znane z filmów i współczesnej muzyki piosenki.

Zespół tworzą dwie urocze dziewczyny i trzech równie uroczych łobuzów. Wykorzystują tradycyjnie folkowe instrumenty – skrzypce, bodhran, gitary, szkockie dudy, flet, bouzuki – z rytmicznym wsparciem gitary basowej i instrumentów perkusyjnych. Ale to nie wszystko… nie zdziwcie się, gdy na scenie pojawią się nieoczekiwani goście i inne instrumenty.

SheeBan zagrał ponad 100 koncertów w Polsce i za granicą. Zdobył 3 miejsce w muzycznym konkursie na Festiwalu Folklorum w Niemczech.

Pochodzenie nazwy zespołu: Banshee to występująca w irlandzkiej mitologii zjawa zwiastująca śmierć i nieszczęście. Nieco uzupełniając tą mitologię stworzyliśmy postać SheeBan, która jako odwrotność banshee zwiastuje życie, radość i szczęście.

Muzycy:
Michał Chruślicki – gitara
Piotr Galiński – gitary
Kinga Ostrowska – flety
Wojciech Perek – bas
Mateusz Pieczara – perkusja
Agnieszka Plewińska – skrzypce
Błażej Zadwórny – bodhran, cajon, dudy, oraz stompbox i łyżki

www.sheeban.pl 

 

Niedziela, 15.03.2020, Scena NCK
godz. 17:00 - ZMIANA TERMINU WYDARZENIA – nowy termin: 8.05.2020 r.

Piątek, 08.05.2020, Scena NCK
godz. 20:00 - KONCERT ODWOŁANY

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL