15.07.2024

„tik, tik… BUM!” – XIV Krakowskie Miniatury Teatralne

„tik, tik… BUM!” – XIV Krakowskie Miniatury Teatralne

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie

Spektakl w ramach festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne
Organizator – Krakowskie Forum Kultury

„tik, tik… BUM!” („tick, tick… BOOM!”) to pop-rockowy, kameralny musical na troje aktorów napisany w 1990 roku przez Jonathana Larsona (późniejszego autora „Rent”, zdobywcy nagród Tony i Nagrody Pulitzera). Bohaterem fabuły jest obchodzący trzydzieste urodziny sfrustrowany kompozytor i autor, który bezskutecznie usiłuje zrobić karierę na Broadwayu. „tik, tik… BUM!” to musical będący de facto autobiografią Larsona, przepełniony gorzkimi, ale zarazem dowcipnymi obserwacjami dotyczącymi show-biznesu, codziennego życia w Nowym Jorku w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, świata korporacji i związków międzyludzkich.

Premierowy weekend musicalu „tik, tik… BUM!” na Novej Scenie Teatru Muzycznego ROMA odbył się 18 i 19 listopada 2023 roku.
Musical wystawiany jest na podstawie porozumienia z agencją Music Theatre International.

OBSADA
Marcin Franc

Piotr Janusz
Anastazja Simińska

TWÓRCY
reżyseria – Wojciech Kępczyński
przekład – Michał Wojnarowski
kierownictwo muzyczne, dyrygent – Jakub Lubowicz
scenografia i reżyseria światła – Mariusz Napierała
kostiumy – Anna Waś
choreografia, asystent reżysera – Agnieszka Brańska
współpraca reżyserska – Ewa Konstancja Bułhak
programowanie światła: Michał Mardas, Krzysztof Gantner
charakteryzacja i fryzury – Anna Stokowska
asystent kostiumografa – Jagoda Mordak
nadzór produkcji – Ewa Bara

Premiera – 18 i 19 listopada 2023 roku

RELACJE, EMOCJE, MUZYKA
Wojciech Kępczyński: Kiedy reżyseruję jakiś spektakl – nieważne, czy jest to spektakularny musical dla tysiąca widzów, czy też kameralne przedstawienie na naszej Novej Scenie – zawsze staram się przede wszystkim skoncentrować na relacjach pomiędzy postaciami. W tak niewielkiej przestrzeni, jaką jest Nova Scena, kwestia prawdziwości i wiarygodności uczuć, zawsze przecież kluczowa, staje się jeszcze bardziej istotna. Widz, mając tutaj aktora dosłownie na wyciągnięcie ręki, od razu bezbłędnie wyłapie każdy fałsz. Mam to szczęście, że przy „tik, tik… BUM!” pracowałem ze wspaniałymi artystami. Cała szóstka (musical wprawdzie rozpisany jest tylko na trzy postaci, ale każda rola ma podwójną obsadę) to znakomici aktorzy i wokaliści, którzy z dociekliwością podchodzą do swoich bohaterów i mają świadomość tego, co chcą osiągnąć. Anastazja Simińska, Maria Tyszkiewicz, Marcin Franc, Maciej Pawlak, Maciej Dybowski i Piotr Janusz – bardzo Wam dziękuję za wszystkie próby, za Wasze niezliczone propozycje, za Wasze zaangażowanie. Dziękuję Wam za to, że tak głęboko zanurzyliście się w świat Larsona i „tik, tik.., BUM!”. To Wasza zasługa, że w ten świat mogą również zanurzyć się widzowie.A jest to świat niełatwy – pełen sprzecznych uczuć, pełen raczej różnych odcieni szarości niż jaskrawych, jednoznacznych barw, pełen frustracji, ale również pełen nadziei. Wypunktowanie wszystkich tych emocji i konsekwentne ich przeprowadzenie to klucz do sukcesu. Tych kluczy jest więcej, a w ich znajdowaniu bardzo pomogli mi Agnieszka Brańska (choreografia), Michał Wojnarowski (tłumaczenie) oraz Ewa Konstancja Bułhak. Jednym z bardziej znaczących elementów w „tik, tik… BUM!” jest oczywiście znakomita muzyka Larsona – różnorodna, dynamiczna, liryczna i wzruszająca. Wszystkie te odcienie świetnie oddają nasi instrumentaliści z Jakubem Lubowiczem (kierownictwo muzyczne, band leader) na czele.Kiedyś „Rent” był jedną z moich fascynacji. Potem ujął mnie genialnie zrealizowany film Lina-Manuela Mirandy oparty na „tik, tik… BUM”. W sceniczną wersję tego musicalu zacząłem zagłębiać się, gdy podpisaliśmy umowę licencyjną na jego realizację – i przeżyłem kolejną fascynację. Wobec tego przedstawienia po prostu nie można przejść obojętnie.

czas trwania: 100 minut bez przerwy
dla widzów 16+

Poniedziałek, 15.07.2024, Scena NCK
godz. 19:00

Bilet - 160 zł

Biuro Organizacji Widowni
telefon: 12 644 02 66 wew. 55
e-mail: REZERWACJA@NCK.KRAKOW.PL

Osoby z niepełnosprawnością ruchową prosimy o wcześniejszy kontakt z Biurem Organizacji Widowni w celu wyznaczenia miejsc.
Pierwszy i drugi rząd widowni Sceny NCK jest wyposażony w pętlę indukcyjną dla osób słabosłyszących.